Afb. 2. Kees Moerdijk. In 2014 tijdens een herdenking in Roermond, als lid van het Zeeland Bataljon, dat in de tweede helft van de jaren veertig naar Nederlands-Indië ging. Kees, geboren in Gawege, is ons door geefluik voor dit artikel. Na zijn terugkeer uit Nederlands-Indië werd hij beroepsmi litair. De bijna 89-jarige Kees Moerdijk woont al geruime tijd in Waarde. Mijn vader ging 's morgens nog naar Waarde om daar brood te gaan kopen bij bakker Andries Waterman, terwijl er gra naten overal in de polder vielen. Dat was eigenlijk levensgevaarlijk. Maar...met een zak brood kwam hij veilig terug uit Waar de, terwijl er Duitse soldaten naar Gawege trokken om dat te verdedigen. Wat bleek? 's Morgens vanaf een uur of ze ven stonden er al veel Duitse voertuigen op Gawege. De soldaten gingen zich ingraven. Om een uur of tien 's morgens vloog de hof stede van boer Dees in de Emanuëlpolder in brand, nadat de boerderij een voltreffer had gekregen. Eerste slachtoffer Johannes Gunter uit Sint Annaland, die met zijn gezin geëvacueerd was en bij oma Moerdijk in Gawege verbleef, wilde naar de brand van de hofstee van Arjaan Dees kijken. Dat werd hem noodlottig. Hij kreeg direct een schot door zijn hoofd. Een te hulp gesnelde Duitse militaire arts kon niets meer voor hem doen. Even heeft hij nog geleefd, maar kort daarop stierf hij. Hij was het eerste slachtoffer dat in Gawege viel. Hij liet een vrouw en drie of vier kin deren achter. Vervolg van de strijd De schuilkelders zaten in deze gevaarlijke omstandigheden boordevol. Bij de hofstede van Giljam Dees in de Valckenissepolder stelden de Canadezen mortieren op. De soldaten zorgden ervoor dat er doorlopend een salvo werd afgegeven op Gawege. Rond 10.00 uur 's morgens begon dat mortier- geschut los te barsten en het duurde tot ongeveer 20.00 uur 's avonds. De familie Moerdijk zat als haringen in een ton in hun schuilkelder. Vader Merien Moerdijk bleef op z'n post achter een pak stro bij de ingang van de schuilkelder. Zeven doden op Gawege Om 11.00 uur viel er een granaat bij de schuilkelder van Arjaan van Zweden, te- Afb. 3. 1943. Tijdens de oorlogsjaren zien we hier de tweeling Wim en Maatje Moer dijk met hun broer Arjaan op Gawege. Ach ter zien we de Zuiddijk (thans Moerboom- dijk genoemd) met bomen en daarachter ligt Krabbendijke. (Foto's: Kees Moerdijk.) 28

De Spuije | 2015 | | pagina 30