Afb. 4. Zomer 1947. Va der en moeder Moerdijk, Corrie, Maatje, Wim en Janna voor het huis van de fam. M. Moerdijk. Ach ter dit huis bevond zich in de oorlog de schuilkelder in de dijk. Het adres toen was: Gawege B4. genover het huis van Leunis Moerdijk, een neef van onze zegsman Kees Moerdijk. Vier mensen kwamen daarbij om het le ven. Hun benen waren als het ware afge sneden door de rondvliegende scherven van een granaat die voor de ingang van hun schuilkelder explodeerde. Ze zijn al lemaal doodgebloed. Ook bij hen kwam de Duitse legerarts langs, maar hij kon niets meer voor de getroffenen doen. Arjaan van Zweden, zijn zoon Kees van Zweden, Maatje Poortvliet, de verloofde van Kees van Zweden, afkomstig van Krabbendijke en een zusje van Maatje Poortvliet van een jaar of veertien waren de slachtoffers. Nu waren er al vijf personen dodelijk getroffen in Gawege. Kort daarop viel Piet Fraanje als zesde slachtoffer. Piet was weggekro pen achter een stapeltje bielzen die bij z'n schuur waren opgestapeld. Waarschijnlijk is hij omgekomen tengevolge van de zware luchtdruk. Het kan ook zijn dat hij werd getroffen door een hartinfarct. De oude Jan Neels, die zijn schuilkelder even had verlaten, werd dodelijk getroffen door een granaatscherf. Er waren ook gewonden op Gawege. Dat waren Jan Weststrate, Jo Neels en Maatje Dominicus. Laatstgenoemde werd in een schuilkelder aangeschoten. Ze zat daar met de familie en had haar kleine kind op haar arm. Een Canadese soldaat hoorde een gerucht in die schuilkelder en dacht onmid dellijk dat er zich daar nog Duitsers bevon den. Het schot dat hij afvuurde trof Maatje Dominicus in haar elleboog. Toen de situ atie hem duidelijk werd, gaf hij er blijk van veel spijt te hebben van hetgeen er gebeurd was. Maar...soldaten in de frontlinie ne men geen enkel risico en schieten direct. Jan Moerdijk, een broer van Kees, stond aan het hekje bij de weg te kijken rond het tijdstip dat de bevrijders doorstootten naar Gawege. Hij kreeg direct een bajonet op z'n borst gericht: de Canadese soldaat die net voor hem stond, kon niet goed zien of hij een burger of een militair was, doordat hij in het donker niet goed kon waarnemen wie zich daar bij hem bevond. Jan Moerdijk vroeg hem of hij een Tommy was, maar hij zei: No, Canadian. Snel maakte de soldaat het goed met Jan Moer dijk, want hij bood hem vriendschappelijk een sigaret aan. Bevrijding van Gawege 's Avonds rond een uur of acht was het opeens muisstil in Gawege. Vooraf hadden de mensen veel geschreeuw over en weer gehoord tussen Duitse en Canadese solda ten, die steeds naderbij kwamen. Er waren, zo vertelt ons Kees Moerdijk, ook minstens drie Duitse soldaten gesneuveld in de loop van die dag. Kees heeft ze zelf zien liggen. Ook aan Canadese zijde waren er gesneu velden. De oprukkende Canadezen schoten op een eigen verkenningsgroep, waarbij vijf jonge militairen omkwamen. Vanaf de '"F.- 29

De Spuije | 2015 | | pagina 31