Afh. 5. Vader M. Moerdijk, Maatje, opoe Moerdijk-Vermerris, Janna, moeder Melene Moer- dijk-Traas, met Corrie voor zich en Adriaan en Wim op Gawege voor hun huisje, vlak na de oorlog. Zuiddijk (thans Moerboomdijk), lopend vanaf Krabbendijke naar Gawege toe, vloog een Canadese carrier in brand door een mijn, waarbij nog eens drie dodelijke slachtoffers aan Canadese zijde vielen. Toen echter zo rond 20.00 uur die stilte viel, naderde een Canadese eenheid Ga wege. Als gids diende Kees Vermerris uit Rilland, een neef van Kees Moerdijk. Hij kende het gebied uitstekend en zo'n gids kwam goed van pas in het donker. Jullie zijn vrij zei neef Kees Vermerris tegen ons, zo vertelt Kees Moerdijk. Kees Vermerris trok verder met de Canadezen richting het dorp Waarde. Het was begrijpelijk dat de stemming in Gawege nogal gedrukt was, gezien de slachtoffers die er waren geval len onder de burgerbevolking. Ook was er veel schade aan de woningen. Snel werden herstelwerkzaamheden gestart, ook door de vader van Kees Moerdijk, een echte aanpakker, en zijn zonen. Beschadigde dakpannen werden vervangen, ook werden andere reparaties uitgevoerd. Geen monument op Gawege Kees Moerdijk betreurt het dat er juist in Gawege nog altijd geen monument is geko men. Een plaats waar zo gevochten is en waar er niet alleen zoveel mensen uit de burgerbevolking, maar ook soldaten zijn omgekomen. In heel de regio is er geen an dere plaats geweest waar zoveel is gestre den als juist in Gawege. Het dorp Krab- bendijke hadden de geallieerde troepen al bevrijd via de noordkant van de smalle strook Zeeland, toen er in de omgeving van Gawege nog hard gevochten werd. 30

De Spuije | 2015 | | pagina 32