P. J. PAREE Dorpstraat 3 's-Heerenhoek De firma Paree en het licht in 's-Heerenhoek Kees Rentmeester In een vorig nummer schreef ik over de aanleg van het licht maar volgens Peter Parée, algemeen directeur van Paree B.V., ging het niet om de aanleg van het licht in ons dorp maar over de aanleg van elektri citeit. Hij heeft volkomen gelijk en heeft aan bijgaand artikel een groot aandeel geleverd.* Er zou wellicht in 1930 nog lang geen elek triciteit zijn aangelegd als Paulus Johan- nes Parée (roepnaam Pau, *5-4-1906 f20- 6-2008) er geen oog voor had gehad. Reeds op jonge leeftijd was hij al geïnteres seerd in de nieuwe techniek 'elektriciteit' en probeerde dan ook op allerlei manieren om alles wat er over te lezen was te pakken te krijgen, terwijl er in 's-Heerenhoek nog niet eens elektriciteit was. Enkel in Vlis- singen waar de eerste elektriciteitscentrale van Zeeland stond was elektriciteit en verder in Middelburg en het naburige dorp Nieuwdorp. Hij wilde koste wat kost de wereld van de elektriciteit binnenstappen en kreeg uit eindelijk werk bij installatiebedrijf Van 't Westende in Middelburg. Hiervoor moest hij wel elke dag van 's-Heerenhoek op en neer met de fiets! In diezelfde tijd is hij ook schriftelijke les sen gaan volgen bij PBNA en trachtte hij de theorie die hij onder de knie moest zien te krijgen in de praktijk te brengen. Toen het ziekenhuis Sint Joanna in Goes werd gebouwd, ging hij daar aan de slag omdat hij ook met een grote installatie ervaring wilde opdoen. Daarom trad hij in dienst bij installatiebedrijf Roeleveld van de Pol uit Amsterdam, die de elektrische Electriciteit op elk gebied, Radio, Stofzuiger*, Lampen, Wasch- macbines enz. Sluit (J aan bil «la Radio-Centrale Meer muziek voor minder geld Electro Technisch Bureau Afb. 1. Reclame voor de Electro Technisch Bureau RJ. Paree. (Afbeeldingen 1-3: collectie P. Parée.) 31

De Spuije | 2015 | | pagina 33