Afb. 2. Het voormalige bedrijfspand van de firma P.J. Paree op de hoek van de Kuijpersdijk. installatie verzorgde. Later werkte hij in Goes bij de remise voor de tramlijn in Zuid- Beveland. Elektriciteit in 's-Heerenhoek In 1928 besloot de P.Z.E.M. (het huidige Delta) om alle dorpen aan te sluiten op het elektriciteitsnet. Pau ging direct naar de P.Z.E.M. en vertelde hen, dat wanneer zij beloofden op korte termijn elektriciteit naar 's-Heerenhoek te brengen, hij een ei gen installatiebedrijf zou beginnen. In 1929 behaalde hij na jarenlange stu die bij PBNA zijn vakdiploma en in 1930 startte hij zijn eigen bedrijf, weliswaar op naam van zijn moeder Weduwe J. Paree, Hoofdstraat 1-3 (huidige Kuijpersdijk) te 's-Heerenhoek. Inmiddels was de elektrificatie van Zuid- Beveland begonnen en voor die tijd ging hij al als, wat we nu zouden noemen, ZZP'er (zelfstandige zonder personeel) werken bij de aannemer die de kabels van de centrale in Vlissingen naar de dorpen moest bren gen. We mogen stellen dat mede door zijn toedoen 's-Heerenhoek na Goes en de na burige gemeente 's-Heer-Arendskerke de derde plaats op Zuid-Beveland was waar de P.Z.E.M. elektriciteit leverde. Het elektriciteitsnet bestond uit boven grondse leidingen welke aan talrijke hou ten palen langs straten en wegen hingen. Om in de houten palen te kunnen klimmen werden 'klimsporen'gebruikt. De leidingen werden op vier meter hoogte bevestigd. Bij woningen en/of bedrijven werd er dan een aftakking gemaakt. Het was zeer storings- gevoelig vooral bij slecht weer, veel wind en blikseminslag. Aan de masten waren dwarshouders beves tigd waaraan de draden hingen. Onderaan de mast werden de klimsporen aangedaan. Dat waren ijzeren zolen die met riemen on deraan de werkschoenen werden gegespt. Aan de zolen zaten halfronde ijzeren sta- 32

De Spuije | 2015 | | pagina 34