Afb. 3. Klimspoor. ven met scherpe punten. Rond het middel droeg men een riem waaraan het gereed schap bevestigd kon worden Als iemand de mast in ging werden de ijzeren staven bo ven elkaar rond de mast geklemd d.m.v. de punten die in het hout drongen. Zodoende had men houvast. Door de klimsporen om en om verticaal naar boven te plaatsen klom men naar boven en eenmaal boven, had men de handen vrij om te werken. Op 30 augustus 1930 brandde voor het eerst het elektrisch licht in het dorp bij de voor die tijd meest belangrijke personen zoals de dokter, de burgemeester, de hoofd onderwijzer en de veldwachter. Waarom de plaatselijke geestelijkheid niet werd aan gesloten is niet bekend. Ook zij behoorden toen tot de belangrijkste personen van het dorp. Het installatiewerk Al vanaf het begin dat Paree met het in stallatiewerk begon, had hij knechten in dienst. Niet alleen in 's-Heerenhoek legde hij in bijna alle woningen elektriciteit aan, maar hij werkte ook veel in de omliggende dorpen, omdat daar meestal nog geen elek tricien was. De installatie van een woning bestond toen meestal uit één lichtpunt per vertrek en op de begane grond kwam er dan ook nog weieens een wandcontactdoos bij. In de woonkamer brandde een lamp van hooguit 40 of 60 Watt. Op zolder waar de kamertjes uit houten wanden of jute bekleding bestonden, kon men met een lamp twee vertrekken ver lichten. Boven in de wand werd dan een gat gezaagd zodat de lamp precies in het midden kon worden opgehangen. In een bewaarde rekening aan den heer L. Smits in de Hoofdstraat Alhier (met alhier werd bedoeld 's-Heerenhoek, geda teerd 10-5-1931, staat dat de gehele instal latie van de woning bestond uit zes licht punten en twee stopcontacten, welke voor een totaal bedrag van 70,87 en een halve cent werd aangelegd. Bij betaling werd er een waardezegel opgeplakt met daarop 'Voldaan' met de handtekening erop. Hij legde niet alleen de elektriciteit aan, maar was voor de P.Z.E.M. ook de plaatse lijke 'agent'. Dat hield in dat hij storingen moest verhelpen en de zorg had voor de straatverlichting. Vooral aan het boven gronds elektriciteitsnet was veel onder houd, zeker als het erg slecht weer was geweest. Ook het opnemen van de elektriciteits meter in de woningen en het afrekenen behoorde tot de werkzaamheden, waarbij later ook twee van zijn dochters, Corry en Clazien, werden ingeschakeld. Veulenmerrie-alarminrichting Zoals het bedrijf ook in de huidige tijd steeds werkt aan vernieuwing, zo was Pau altijd bezig met de nieuwe ontwikkelingen in de markt of problemen in de maatschap pij waar hij op elektrisch gebied een oplos sing voor zou kunnen bedenken. Zo kwam hij reeds op 7 december 1934 met een uitgebreid artikel en foto's in het lan delijk land- en tuinbouwblad De Veldbode over de ontwikkeling van een veulenmer- 33

De Spuije | 2015 | | pagina 35