Inhoud Woord vooraf1 De bevolking zeer vriendelijk. Een tocht door Zeeland in augustus 1921 J.H. Midavaine 2 Maria Coomans (1747-1791), een bijzondere vrouw in het achttiende-eeuwse Goes G.J. Lepoeter7 Van walgelijk schouwspel tot wereldkampioenschap Jan de Jonge18 Verre van stoffig Arend van der Wel22 De Spuije in Tijdschriftenbank Zeeland26 Gawege: zwaarst getroffen bij bevrijding Oost-Zuid-Beveland Cees van den Bovenkamp 27 De firma Paree en het licht in 's-Heerenhoek Kees Rentmeester31 Herhaling activiteiten35 Huwelijksperikelen in Wemeldinge, echtscheiding en scheiding van tafel en bed in de achttiende eeuw Adri Haaij36 Zoekplaatje43 Heemkundige actualiteiten44 Boekindruk: Zeeuwen aan de Kaap - Verhalen uit Zuid-Afrika Otto W. Hoogerhuis 46 Hulp gevraagd bij onderzoek naar de geschiedenis van het ziekenvervoer op de Bevelanden 48 Woord vooraf We beginnen deze Spuije met de bespreking van het testament van Maria Coomans. Over deze markante persoonlijkheid en haar nalatenschap zijn al een paar publicaties versche nen. Toch vond Gerard Lepoeter nog voldoende nieuwe informatie voor een interessant artikel over haar testament. We krijgen daarbij een mooi inkijkje in het leven van deze wel gestelde achttiende-eeuwse vrouw. J.H. Midavaine schrijft over drie toeristen die in 1921 de Bevelanden bezochten. Met trein, fiets en boot werd de reis afgelegd onder het motto: Reizen is een deel der opvoeding des jonkmans, een deel der ervaring des mans. In Goes verbleven ze in een zeer goed hotel met vlugge bediening', de Korenbeurs. Jan de Jonge beschrijft de evolutie van het verschijnsel rookwedstrijd. In de beginjaren met recht omschreven als een walgelijk schouwspel, is het later een 'sport' geworden waarbij al leen met volle aandacht en concentratie een goed resultaat bereikt kan worden. In HMDB zijn er deze maanden niet minder dan drie textielexposities. Veel aandacht wordt in deze bijdrage van Arend van der Wel geschonken aan de Goese hoedenmaker Machielse. Bijna twee eeuwen een begrip tot ver buiten de stad. Adrie Haaij verdiept zich al geruime tijd in Wemeldingse archiefstukken in het Rechterlijk Archief Zeeuwse Eilanden. In deze Spuije belicht hij de huwelijksproblemen van enkele achttiende-eeuwse inwoners van het dorp. Wat er aan de hand is wordt niet in alle gevallen helemaal duidelijk, maar zeker is wel dat een klein probleem tot hooglopende conflicten kon leiden. Cees van den Bovenkamp sprak met Kees Moerdijk uit Gawege. Moerdijk heeft daarbij ver teld over zijn herinneringen aan de bevrijding van het dorp in oktober 1944. Er is zwaar ge vochten in die omgeving en in het kleine dorp vielen daarbij releatief veel burgerslachtoffers. De redactie van de Spuije heeft onlangs een nieuw lid mogen begroeten: amateur-historicus Gerard van der Wal. Onder andere bekend van zijn vorig jaar verschenen boek over Kats. We verheugen ons op een goede samenwerking. We wensen u weer veel genoegen met dit nummer van ons blad. De redactie 1

De Spuije | 2015 | | pagina 3