Anthonina Koole en Adriaan Noordhoek zijn niet lang daarvoor in Wemeldinge getrouwd, namelijk op 26 april 1787.9) In het nog prille huwelijk zijn dus al heel snel de nodige problemen ontstaan. We weten dat Anthonina in Heinkenszand is gebo ren en een dochter is van Anthony Koole en Cornelia Meulblok.10' Moeder Cornelia Meulblok is later dus nog gehuwd met Ja- cobus Meeuwse, de aangewezen curator ad lites, waarvan de vierschaar zegt dat het de stiefvader van Anthonina is. Adriaan Noordhoek, geboren in Yerseke, is een zoon van Andries Noorthoek en Janne tje de Bruine.11' Waar het echtpaar Noordhoek-Koole in Wemeldinge woont hebben we niet kun nen achterhalen, maar we weten wel waar stiefvader Jacobus Meeuwse en de moeder van Anthonina wonen. Jacobus Meeuwse woont met zijn vrouw op een hoeve gelegen in de Hoek daar waar het Blauwhuijs plagt te staan, aan de zuidzijde van de Ruisweg, iets ten noordwesten van de huidige wo ningen Ruisweg 2a en 2b (fruitteeltbedrijf Glerum). Op de kaart die bij de kadastrale atlas 1832 hoort zijn dit de percelen, sectie A nrs. 238, 239 en 240. In de oudste be waard gebleven overloper van 1582 wordt trouwens op die plaats al bebouwing ge meld. Jacobus Meeuwse kocht de hofstede met ruim 61 gemeten grond in 1776 van Geerard Pieterse de Vlieger.12' De hoeve is omstreeks 1859 gesloopt.13' Het zou goed kunnen dat stiefvader Meeuwse op zijn kosten rechtskundige hulp voor zijn stiefdochter heeft ingeroe pen. Hij kon die kosten wel dragen, want uit de opgemaakte boedelinventaris na zijn overlijden in 1798 blijkt dat hij niet onbe middeld was.14' Overigens blijkt in de loop van ons verhaal dat de rol van Meeuwse in de echtelijke twist van zijn stiefdochter niet geheel onverdacht is. Al op 4 april 1788 behandelt de vierschaar, bestaande uit de schout Houtekamer en de schepenen Zuijddijk, De Kuijser, De Groene en Polderman, de zaak van eiser Anthonina Koole, tegen haar man Adriaan Noordhoek als gedaagde. Haar procureur Roef brengt in dat haar man op een ontaarde wijze, haar zo bitter bejegent en tracteerd, dat Anthonina thans van kinde swanger zijnde en de schromelijkste gevolgen voor haar en haar vrugt te dugten zijnde, genoodzaakt is den zeiven haren man voor u Eerw: vierschaar te betrekken De procureur formuleert vervolgens zijn eis tot wettelijke separatie (=scheiding) van goederen, tafel, bed en bijwoning en ingeval Anthonina van een levende vrugt mogt komen te verlossen, tot alimentatie voor de helft, ter tauxatie en securiteit van dezen Eerw: geregte Ver der de eis dat reeds nu (bij voorraad, eerst) door de gedaagde aan Anthonina zal laten volgen hare klederen en hetgeen tot haren lijve is behoorende De gedaagde verzoekt om een copie van de eis en de verdere be handeling over veertien dagen, waarmee de procureur van Anthonina kan instemmen. De schepenen stellen de volgende zitting vast op veertien dagen na heden, ad in formandum ten fine van vereeniging is 't doendlijk. Wij begrijpen uit dat laatste dat de vierschaar ook aandringt op het verkrij gen van overeenstemming tussen partijen. Verdere processtukken ontbreken. Het kan zijn dat partijen inmiddels toch (wat meer) tot elkaar gekomen zijn en de zaak in der minne is opgelost. Dat blijft natuurlijk gissen. Wel weten we dat Anthonina kort daarna, op 22 mei 1788, is bevallen van een zoon die de naam Andries krijgt.15' In 1794 levert stiefvader Jacobus Meeuwse een perceel weiland aan Adriaan Noord hoek. Adriaan kocht het perceel weliswaar op een publieke veiling, maar toch, de verhoudingen binnen de familie zullen dan mogelijk wel weer genormaliseerd zijn.16' Wel is het zo dat de levenswijze van Adri aan en Anthonina bij de kerk van Wemel dinge niet onopgemerkt is gebleven. Beiden zijn lidmaat van de kerk. In de vergadering (consistorie) van de kerkenraad van 25 maart 1788 besluit de kerkenraad Adri aan Noordhoek en zijn vrouw Antonina Kole aan te zeggen dat zij van de Tafel des Heren moeten blijven wegens hun oneenig leven.17) Ze mogen dus voortaan niet meer deelnemen aan het avondmaal. Ook over stiefvader Jacobus Meeuwse en zijn vrouw velt de kerkenraad een oordeel. Beslo- 39

De Spuije | 2015 | | pagina 41