de luchtoorlog die boven Zeeland in de pe riode 1939-1945 heeft plaatsgevonden. In de gevormde database van deze stichting zijn tot dusverre gegevens opgenomen van meer dan 600 vliegtuigen (ook Duitse vlieg tuigen) die boven Zeeland zijn verongelukt. Veel vliegtuigen kwamen in zee te recht Naar schatting verloren meer dan 1.200 geallieerde vliegers het leven boven Zeeuws grondgebied als gevolg van Duitse onderscheppingsjagers of Flak luchtaf weergeschut vanaf de grond. De lichamen van de vliegers van de in zee neergestorte vliegtuigen konden veelal niet worden ge borgen. In Zeeland is een aantal herdenkingsmonu menten te vinden op plaatsen waar boven land een crash heeft plaatsgevonden als eerbetoon aan de verongelukten. Dit is voor Midden-Zeeland het geval in Waarde, Yer- seke, Heinkenszand, Zoutelande, Nieuw- dorp en Aagtekerke. In Zeeuws-Vlaanderen zijn monumenten in Sluiskil, Philippine en Emmadorp. In sommige plaatsen heb ben scholen een monument geadopteerd en jaarlijks wordt door de leerlingen een bezoek gebracht aan het hier aanwezige monument en worden bloemen gelegd. Gedenkteken De Heemkundige Kring De Bevelanden meent dat het hoog tijd is dat in Zeeland op een nader te bepalen plaats een algemeen gedenkteken wordt aangebracht als eer betoon aan alle vliegtuigbemanningen die boven Zeeland gedurende de luchtoorlog 1939-1945 de dood vonden. Op die manier kunnen ook omgekomen vliegers worden herdacht die tijdens de Tweede Wereldoor log boven zee zijn neergestort en nadien nooit zijn teruggevonden. In Harderwijk is enkele jaren geleden bij de haven een monument in de vorm van een neerstortend vliegtuig opgericht voor de 117 omgekomen bemanningsleden van vliegtuigen die in het IJsselmeer zijn neer gestort. Een zeer te prijzen initiatief. Ook de naar schatting 1.200 verongelukte vlie gers boven Zeeuws grondgebied verdienen een dergelijk gedenkteken. Otto Hoogerhuis is als redactievoorzitter van de Spuije over dit voornemen van de Heemkundige Kring geïnterviewd door de Provinciale Zeeuwse Courant. Deze uitvoe rige beschouwing verscheen in de PZC d.d. 6 maart 2015. Vroeger was het zonder digitale zoekmoge lijkheden en het vele werk van vrijwilligers die de archieven de afgelopen jaren hebben geraadpleegd ondoenlijk om de namen van alle omgekomen vliegers te achterhalen. Vandaag de dag is het van nagenoeg elk gecrasht vliegtuig mogelijk om te bepalen wie tijdens de luchtoorlog deel heeft uitge maakt van de bemanningen. En dat schept voor het nageslacht de verantwoordelijk heid om deze mensen op waardige wijze te herdenken. 45

De Spuije | 2015 | | pagina 47