Afb. 2. Kasteel de Goede Hoop in Kaapstad. (Foto uit het boek.) De jonge Kaapkolonie was een mannen wereld. In de eerste halve eeuw van haar bestaan vestigden zich hier meer mannen dan vrouwen. Een op de drie mannelijke kolonisten bleef daarom noodgedwongen vrijgezel. De Kaapse nederzetting stond al snel na de stichting bekend als een hu welijksmarkt voor mensen op weg naar de Oost en voor hen die terugkeerden. Gemid deld lagen de schepen van de VOC vier tot zes weken in de Tafelbaai voor anker. Zo fungeerde de Kaapkolonie als een ont moetingsplaats voor zeelui, emigranten en andere passagiers. Behalve met de inheemse bevolking kwa men de Nederlanders in de nieuwe kolonie ook met slaven in aanraking. Voor hen die nog nooit overzee waren geweest was dit een nieuw verschijnsel omdat in de Repu bliek het houden van slaven verboden was. In de overzeese gebieden die onder het be stuur van de VOC of de WIC stonden was dit wel toegestaan. Jan van Riebeeck was een groot voorstander van slavernij in de Kaapkolonie. Het bood de mogelijkheid om het zwaarste werk door slaven te laten ver richten. In korte tijd vormde slavenarbeid dan ook de basis van de Kaapse economie en al in 1711 telde de kolonie voor het eerst meer slaven dan vrije burgers. De Kaapkolonie heeft in de zeventiende en achttiende eeuw een belangrijke rol in het leven van duizenden Zeeuwen gespeeld. Naar schatting hebben ruim dertigdui zend Zeeuwen vanaf 1652 een of meerdere reizen gemaakt in dienst van de VOC. Dit boek bevat verhalen over Zeeuwen die naar Zuid-Afrika zijn vertrokken. Drie auteurs hebben deze verhalen verzameld. Zij kun nen bogen op een lange betrokkenheid met Zuid-Afrika. Bart de Graaff als historicus en journalist. Caesar Hulstaert als hoofd bestuurslid van de Nederlands Zuid-Afri kaanse Vereniging en Corine de Maijer als bibliothecaris van het Zuid-Afrika Huis in Amsterdam. In het voorwoord zeggen de schrijvers dat er wel boeken zijn verschenen over Zwit sers, Duitsers en Fransen in de Kaapko lonie, maar nooit over een bepaalde groep Nederlanders. Met dit boek over Zeeuwen 47 'e\ Cjffi-J)t ti'./Sc'-A\j a f Ic

De Spuije | 2015 | | pagina 49