aan de Kaap willen ze voorzien in een leemte. De veelal onbekende verhaaltjes over Zeeuwse Cabenaars willen ze voor het nageslacht vastleggen. De schrijvers benadrukken dat het geschetste beeld ech ter zijn beperkingen kent. Over gezagsge trouwe burgers die een onopvallend leven hebben geleid is in de archieven meestal weinig te vinden. Dit brengt mee dat in dit boekje voor het merendeel Kaapse Zeeuwen aan bod komen die een vooraan staande maatschappelijke positie hebben bekleed, misdaden hebben gepleegd of aan een gewelddadige dood zijn gestorven. Zoals gebruikelijk trok deze vestiging men sen aan van bedenkelijk allooi. Zoals een beruchte messentrekker uit Breskens, een overspelige boerenknecht uit Ouwerkerk, een moordenares uit Middelburg en een diefachtig wijf uit Colijnsplaat. Voor de Bevelandse lezer is het interessant om ken nis te nemen van de criminele levensloop van de uit Cooltjes Plaet afkomstige Maij- ken van den Berg. Maijken werd eerst op het Robbeneiland vastgezet en uiteindelijk levenslang verbannen naar Mauritius. Het boek heeft een beperkte omvang, maar het verschaft niettemin een aardige sfeer tekening voor de lezer die meer wil weten over het begin en de manier van leven in de Kaapkolonie. Toch een enkele kantte kening. De toelichting bij de interessante plattegrond van Kaapstad uit 1747 is te summier. Dat is jammer. Deze afbeelding is bovendien veel te klein afgedrukt om de details nauwkeurig te kunnen bezien. De bouw en uitleg van de nieuwe kolonie is hierop goed te zien, maar dit had nader toegelicht moeten worden. Een ander as pect betreft het kaartmateriaal van Zee land en de prenten van een aantal Zeeuwse dorpen. Deze illustraties passen minder goed in een boek over de Kaap. Otto W. Hoogerhuis Hulp gevraagd bij onderzoek naar de geschiedenis van het ziekenvervoer op de Bevelanden Al enige jaren doe ik, Hans Waldeck, on derzoek naar en publiceer ik in diverse artikelen en boeken over de geschiedenis van het liggend ziekenvervoer en de am bulancezorg in Nederland. Nu ben ik een dergelijk onderzoek begonnen in Zeeland en de Bevelanden in het bijzonder. Graag kom ik in contact met mensen, die over dit onderwerp hun herinneringen en informa tie met mij willen delen. Ook foto's, kran tenknipsels, brochures en boeken, waarin dit onderwerp aan de orde komt hebben vanzelfsprekend mijn belangstelling. Ook dit onderzoek moet uiteindelijk leiden tot één of meer publicaties. Uw reactie zie ik graag telefonisch (0522- 443019) of per e-mail (waldeck@home.nl) tegemoet. 48

De Spuije | 2015 | | pagina 50