Maria Coomans (1717-1791), een bijzondere vrouw in het achttiende-eeuwse Goes. Ik kreeg zo de indruk dat Maria Coomans zich wel liet raadgeven, maar verder niets liet voorschrijven G.J. Lepoeter Het is niet overdreven om te stellen dat Maria Coomans een bijzondere vrouw ge weest is. Een alleenstaande vrouw in de toenmalige door mannen gedomineerde maatschappij, intelligent, zeer vermogend en daardoor invloedrijk, behoedzaam en doordacht optredend, maar ook meelevend en sociaal bewogen. We weten een heleboel over haar, maar er blijven ook vragen. Hoe kwam het dat ze haar hele leven ongehuwd bleef? Waarom waren in de veelheid van neven en nichten Leijntje en Tannetje de Windt, de twee dochters van wijlen haar neef, de zeilmakersbaas Pieter de Windt, haar uitverkoren erfgenamen? Zonder twijfel haar lievelingsnichtjes.2' Wat was de drijfveer dat ze per se begraven wilde worden in het graf van haar al vele jaren geleden overleden ouders? Ze formuleerde dat als volgt: Sijnde des niettemin mijne ex presse begeerte dat mijn Ligchaam na mijn overlijden begraven werde bij Wijlen voor- schreve mijne teder beminde ouders de heer Jacob Coomans en Mejuffrouw Johanna du Mont, en dus in het graf No. 52 in de ne- derkerk of nu Sogenaamde Wandelkerk der groote kerk deser Stad voornoemd. Ze zegde de kerkmeesters een bedrag van Vis. 400 toe om er voor te zorgen dat dit graf nooit zou worden geruimd en aan iemand anders beschikbaar zou worden gesteld.3' In 1998 hebben we het spraakmakende testament van Maria Coomans in een uitvoerige publicatie voor het voetlicht ge bracht. De aanleiding hiertoe was de actua liteit van het 32ste legaat en het feit dat het testament na vele jaren spoorloos te zijn geweest, weer herontdekt was.4' Waarom dan nu opnieuw deze aandacht? In de eerste plaats is er pas na het verschij nen van het boek meer inzicht gekomen in de (meest waarschijnlijke) reden waarom de gewraakte en eindeloos betwiste orgel clausule in het testament werd opgenomen. Voldoende belangrijk om daar een toelich ting op te geven. Dan is er verder de boedelbeschrijving van Maria Coomans, na haar overlijden opgemaakt door de notaris Cornelis Dijk- wel Marinuszoon. Tot een analyse van dit document is het destijds niet gekomen. Dat blijkt niettemin zeer de moeite waard te zijn. Het geeft ons een aardig inkijkje in de inrichting van een achttiende-eeuwse patriciërswoning en in het leven van de erflaatster.5' Afb. 1. Het woonhuis op de Grote Markt, nu café De Post, Grote Markt nummer 16. (Foto's 1 en 4: T. Lepoeter-Boes.) 7

De Spuije | 2015 | | pagina 9