't Wende wel wat, maar toch niet best. Henny had op 12 maart engelse les gege ven (want iedereen in 't dorp wilde engels leren). Die nacht werd Coby geboren. De Vl's waren ondertussen opgehouden en we sliepen allemaal in de eetkamer. Bertje huilt gauw, wat wel te wijten zal zijn aan de spannende tijd. Voor vliegtuigen is hij bang. Als hij een VI hoorde, dan zei hij: uust-boem! Met de kerkdiensten is het vaak moeilijk geweest. 2 zondagen in Oct. kon er geen dienst zijn. Toen zijn we weer begonnen in een half open kerk, een gat boven m'n hoofd, wind en regen in de kerk. We hadden ondertussen glas in de consis torie gekregen en toen hebben we een paar maanden kerk in de consistorie gehou den. Alle ruiten sloegen er toch weer uit en noodgedwongen kropen we weer in de kerk. Maar er kwamen haast geen mensen, vanwege de kou, de tocht en de vliegende bommen. Soms moest ik stoppen om een vliegende bom voorbij te laten gaan. Nu hebben we de ramen zo goed en zo kwaad als het ging met planken en board dicht gemaakt en 't gaat weer. Ds. Boersma uit Kloetinge is overleden aan typhus. Zijn huis was door de duitsers besmet. Hij was pas 40 jaar oud. Nu gaan ze beroepen, maar wij willen in Rilland blijven voorlopig. Ik hoorde, dat Marsman van Bruinisse overleden moet zijn in de buurt van Zeist. En we hoorden ook van Koopmans. Vreselijk toch! Op Walcheren is ds. Bakker verdronken. Verder zijn er onder de predikanten geen slachtoffers hier. Van Sirjansland hoorden we ook. 't Dorpje staat nog, maar is leeggeplunderd. Bruinisse is voor 2/3 verwoest. In Nieuwer- kerk en Ouwerkerk zijn de beide prachtige torens opgeblazen. Van 3 jongens hoorden we, dat ze in D. ziek zijn geworden en ge storven. De familie Fluyt, man, vrouw twee dochters en schoonzoon zijn omgekomen in Oudelande bij een granaatbeschieting. En gisteren kregen we bericht dat de dochter van diaken v.d. Maas, die ik nog getrouwd had in Sirjansland, in Monster gestorven is. Er zijn heel wat mensen, die we niet te rug zullen zien. Op le Pinksterdag hebben we een belijdenisdienst gehad. Dat was de enige catechisatie, die ik gegeven heb. Ver der kon er niets gebeuren, geen licht, geen glas, geen vuur. In de consistorie is school. De Eng. hadden alle zalen in gebruik en al zijn ze weg, er is nog niets vrijgegeven. Hier hebben we nooit honger gehad, al wa ren de rantsoenen niet hoog. Brood is er en door den Boers hebben we voldoende melk en daardoor boter, maar verder is er ook niet heel veel. Konden we nu maar pakjes sturen. Laatst mochten we een Rode-Kruis- pakje maken van 3 kg. Zou het aan komen? We hopen nu op logees. We hebben nu van allerlei gehad: eerst moffen, toen Canade zen, daarna eens voor een nacht 9 Engel sen, een Ireneman, een Amerikaan (mor moon op zoek naar geloofsgenoten!) een week geleden een Rotterdamse onderwijzer met een Joegoslavier. Je ontmoette tal van mensen. Er is een Pool bij ons geweest, die samen met Niemoller gezeten had, 6 jaar lang gevangen, gemarteld en tenslotte ontvlucht, 't Was een wonderlijke tijd. Nu gaat alles weer gewoner worden, maar dat gewone leven kan maar niet op gang ko men. Alles gaat nog even stroef, al stikken we in de ambtenaren. Militair gezag is ge haat. Er is veel corruptie, 't Is vreemd dat de oorlog voorbij is. 5 jaar is lang geweest, maar 't is nog geen vrede, we moeten nog wennen. Als we geronk horen, zeggen we: VI. In Brabant zeiden de mensen als zo'n ding overkwam: Onze lieve vrouwke, geef hem nog en douwke. Maar de humor bleef wel weg als zo'n ding stopte. Er is nog een massa meer te vertellen, maar dat komt later wel. Laten we nu hopen tot spoedig ziens. Veel goeds van ons allen, Henk, Henny, Joke, Bertje en Coby.' 10 De Den Boers zijn: Pieter en Jannetje den Boer, die uit Sirjansland de oorlog in de pastorie in Rilland hebben meegemaakt. Dominee Henk Aalbers was in de periode 1943-1946 Her vormd predikant van de gemeente Rilland-Bath. De samenstelling van het gezin Aalbers was als volgt: Henk, geb. 1910 - overl. 1988 Henny, geb. 1913 - overl. 2007 Joke, geb. 1940 Sirjansland Bert, geb. 1943 Rilland - overl. 2007 Coby, geb. 1945 Rilland - overl. 2013 Ineke, geb. 1947 Vlissingen

De Spuije | 2016 | | pagina 12