hp Afb. 3. Kasteel Maelstede in Kapelle in 1640, tekening uit de achttiende eeuw. (Collectie gemeentearchief Goes.) een verzoek aan het Hof van Holland voor een mandement om Hermes de Waijer en Martha Courallet, die tot dan toe in gebreke waren gebleven, te dwingen het eerder genoemde bedrag van 1.000 ponden Vlaams geleend in 1697 terug te betalen. Daarvoor waren de erfgenamen hoofdelijk aansprakelijk.38) In de verbandbrief betref fende deze schuld stonden als zekerheden 61 gemeten en 64 Va roeden (weide, zaai land en boomgaard) in de ambachtsheer lijkheid Kattendijke.39) Het Hof wees de vordering toe in een on willig decreet (d.w.z. een verplicht bevel) op 2 november 1723 inhoudende een execu toriale veiling van de genoemde gronden. Deze verkoop die te Goes moest plaats vinden heeft enige tijd geduurd omdat Hermes ook voor zichzelf nog een aantal kavels wilde kopen, maar de koopsom niet betaalde. Daarna vond een vervolgveiling plaats te Goes op 28 juni 1725.40) Uiteinde lijk werden de meeste kavels gekocht door Johan van der Perre, lid van de Gecommit teerde Raden van Zeeland (d.w.z. bestuur van het gewest Zeeland) en raadgever van de schuldeisers. Het duurde evenwel tot 1730 toen op de genoemde verbandbrief een aantekening geplaatst werd, op 28 april van dat jaar, dat de uitstaande schuld in zijn geheel was terugbetaald en uit de boeken geschrapt.41) Ambacht Kloetinge Begin 1723 vond door Hermes de Waijer namens zijn vrouw ook een verkoop vei ling plaats van weiden en zaailand uit de nalatenschap van Robbert van Schilperoort gelegen in Kloetinge en omgeving. Het betrof 35 kavels, die grotendeels verpacht waren, totaal omvattende 143 gemet en 155 roeden. Hermes de Waijer kocht er veertien in privé, en anderen kochten er 21, waarvoor in totaal betaald werd 390 ponden Vlaams.42) 39 s/sas.ry. s nr.

De Spuije | 2016 | | pagina 41