een meisje aan, dat bij haar doop op 9 juni 1906 weer de namen Anna Maria Geer- truid meekreeg. Na negen jaar nam hij in 1909 een beroep aan naar Oudenhoorn op Voorne en Putten. Kort na de verhuizing werd bij de kleine Anna leukemie vastgesteld. Ze overleed op 24 juni 1909, vlak na haar derde verjaar dag. In de zomer van dat jaar trok ds. Schmidt als gastpredikant in Goes, eerst in de Grote Kerk en vervolgens in een tent van de Nederlandse tentzending, de aandacht van de kerkenraad van Nederlands Hervormde Kerk in Kapelle, die op zoek was naar een Afb. 3. De echtgenote van ds. Schmidt, G.M. (Truida) Bouhuys. nieuwe 'herder', als opvolger van de op 19 februari 1908 overleden ds. E.M. van Ysen- dijk. Uitmuntend oordeelden de 'spionnen' over het optreden van ds. Schmidt. Een milde evangelieprediker, die uit het hoofd preekt. Hij was zo in de smaak gevallen dat de zuinige kerkvoogdij snel inging op z'n fi nanciële eisen en de aangeboden jaarwedde van 1.400,- ijlings met 200,- verhoogde tot 1.600,-. Op 5 december 1909 deed hij intrede in Kapelle met een tekst uit de eerste brief van Johannes 3 vers 1: Ziet hoe grote liefde ons de Vader heeft gegeven dat wij kinderen Gods genaamd zouden worden en wij zijn het ook. Op zaterdag 20 mei 1911 kwam in de pastorie om half drie in de ochtend op de eerste verdieping de derde Anna Maria Geertruida Schmidt ter wereld. Op het geboortekaartje stond: Door Gods goedheid werden wij heden verblijd met de geboorte van onze dochter Anna Maria Geertruida. Ds. Schmidt promoveerde op 2 juli 1915 aan de rijksuniversiteit Utrecht tot doctor in de godgeleerdheid op het proefschrift Weezenverpleging bij de Gereformeerden in Nederland tot 1875. Vanaf dat moment werd hij in de predikbeurten aangekon digd als dr. J.D. Schmidt. Zelf bleef hij z'n overdenkingen ondertekenen met ds. J.D. Schmidt of J.D.S. Hij bleef zich ook gewoon dominee noemen en geen doctor. Uitmuntend Ds. Schmidt voldeed in alles aan de term uitmuntend. Hij was een begenadigd spre ker, die de aandacht wist vast te houden. Van wijlen oom Gerrit (Gerrit Ruissen, veilingmeester van de veiling KB&O) hoorde ik de anekdote dat ds. Schmidt zijn zakhorloge op de katheder legde en ver volgens precies drie kwartier uit het hoofd preekte, waarbij korte en lange zinnen in elkaar over vloeiden, met zo nu en dan een pauze om de woorden te laten indalen. Een milde evangelieprediker, zo typeerde de be roepscommissie hem en dat maakte hij 36 jaar waar in Kapelle. Voor de niet-kerkelijk ingevoerde lezers: Evangelie is afgeleid van het Griekse woord euangelion, dat blijde (goede) boodschap betekent. Mild en blijde 45

De Spuije | 2016 | | pagina 47