riaat werd gevoerd door Maria Isabella van Kalmthout (Goes 1862 - Stokkum 1950), gehuwd met manufacturier en gemeente raadslid Petrus Johannes van de Ven ('s- Heerenhoek 1861 - Scheveningen 1933). En de financiën werden beheerd door de eerder genoemde Ludovica Seraphina de Meule- meester (Biezelinge 1846 - Goes 1920), ge huwd met apotheker en kerkmeester Ludo- vicus Augustinus Knitel (Goes 1839-1912). Ook de dames van De Elisabeth brachten de armen persoonlijk bezoek, met name arme kraamvrouwen. Verder richtte de vereniging zich vooral op het vervaardigen van kleding stukken voor arme katholieken. Toen de katholieke wereld in Goes en omstreken begon te groeien, ontstond als vanzelf de behoefte aan een deugdelijk com municatiemiddel binnen deze wereld. Enkel het preekgestoelte in de kerk voldeed niet meer, en men richtte in 1905 een Rooms- katholieke krant op, die in principe heel Zeeland kon bedienen. Dit werd de Nieuwe Zeeuwsche Courantwaarvan de eerste twee proefnummers verschenen in december 1904. Tot 1920, het jaar der grote veran dering, werd de krant uitgegeven als een anderdaags blad, maar vanaf het jaar 1920 werd zij een dagblad, gedrukt en uitgegeven vanuit een nieuw kantoor aan de Westsingel in Goes, en had zij een bijkantoor aan de Grote Markt te Middelburg. De potentiële Afb. 7. Viering van het tweede lustrum van de Goese Hanze in 1925. Staand van links naar rechts: aannemer Mi chael Franciscus Goe- demondt, pastoor Leo- nardus Dolle, edelsmid Anthonius Marinus Simons, meestertimmer- man Petrus Chamuleau, steenhouwer Jan Leen- dert Leempoel, meubel maker Petrus Johannes Siemons, hoofdredacteur Johannes Wilhelmus Vienings; zittend: Pru- dentia Cornelia Amalia Goedemondt, Johanna Maria Verbeem, Johanna Regina Leempoel. (Uit: E.H. Uylings en H.B. van der Sande red.), De Katholieke Illustratie, 60ste jaargang, Haarlem 1925.) 8

De Spuije | 2016 | | pagina 10