f y 1 Hl want zijn inbreng was van grote invloed op de kwaliteit van het product. De drogers waren dan ook vaklieden, opgeleid in een traditie van vader op zoon, die voor een groot deel afkomstig waren van het eiland Tholen. Veranderingen gedurende de negen tiende eeuw Eeuwenlang zag het er naar uit dat alles zou blijven zoals het was. Kennis van en ervaring in de teelt, de bewerking en de handel ging van generatie op generatie over en in samenhang met de strenge keuringsvoorschriften hield dit in dat de Zeeuwse meekrap op de internationale markt zijn goede reputatie kon behouden. In de aanvang van de negentiende eeuw kon niemand vermoeden dat er ingrijpende veranderingen op komst waren. Dit begon, zonder dat men er in deze om geving weet van had, in 1826. Toen werd in Frankrijk, waar in het departement Vaucluse eveneens belangrijke teeltge- bieden van meekrap waren, de productie van garancine uitgevonden. Dit was rode kleurstof die door middel van ontsluiting door zwavelzuur uit meekrap werd bereid. De uitvinding van de garancine gaf grote veranderingen. Deze vorm van fabricage had in Frankrijk omstreeks 1840 het oude productieproces van meekrappoeder reeds volledig vervangen. De garancine was van een betere kwaliteit en de productie was minder kostbaar. Los daarvan waren in Frankrijk in deze periode toch al moder nere productiemethoden ontwikkeld. De Zeeuwse meekrap was plotseling in een achterstandspositie geraakt. Het drong maar langzaam door en voor de aan de beproefde werkwijze gehechte Zeeuwse boer was het een grote opgave om drastische veranderingen te accepteren. Maar het was kiezen of delen, of men zorgde zo snel mogelijk voor de noodzakelijke aan passingen, of men accepteerde dat de mee krapcultuur tot het verleden behoorde. Het was in de periode die volgde, mede door de Sf. y p Afb. 3. Schetstekening, gevoegd bij de aanvraag voor de bouwvergunning van de meestoof, gedateerd 9 juni 1871. (GA Kapelle, voorl. inv. nr. Z 118.) 18 y&L fee C-V. ■Jf 1 /O. tl' ftf-A ,3

De Spuije | 2016 | | pagina 20