Kleurige dracht en dito accessoires MUSEUM Nieuwe exposities in het HMDB Arend van der Wel In het Historisch Museum De Bevelanden (HMDB) aan de Singelstraat in Goes kunt u momenteel terecht voor vier nieuwe (wissel)exposities. Drie ervan passeren hier kort de revue. Bij de unieke en vrolijk stemmende klederdrachtexpositie staan we wat uitgebreider stil. Met de expositie 'Zeeland Rond - alle drachten bont en pront' is er weer een nieuwe overzichtstentoonstelling van de Zeeuwse dracht op één plek, te bekijken (tot vermoedelijk in 2018) op de zolderetage van het museum. Natuurlijk zijn er vooral kledingstukken en accessoires te bezichti gen, maar zeker zo beeldend en informatief zijn de vele grote foto's van rond 1900 in het trappenhuis. In de titel en ondertitel van de expositie geven de drie rijmwoor den rond, bont en pront met elkaar het karakter van de tentoonstelling perfect weer. 'Rond' geeft aan dat het hier gaat om een rondgang over de Zeeuwse eilanden en knipoogt en passant naar het laatste couplet van het Zeeuws volkslied: Zoo blij ven wij met hart en mond, Met lijf en ziel: goed Zeeuwsch, goed rond. 'Bont' verwijst naar de stof van de Zeeuwse schorten, het zogenoemde 'Zeeuws bont'. En dit woord bete kent natuurlijk ook 'veelkleurig' en 'gevari eerd'. En 'pront' ten slotte staat voor 'netjes' en 'goed gekleed'. Ook dat gaat volledig op voor deze tentoonstelling. Vooral de Bevelanden De expositie werd op zaterdag 30 april in de Grote of Maria Magdalenakerk te Goes geopend. Zo'n dertig 'mannequins' showden bij die gelegenheid op de catwalk tal van Zeeuwse klederdrachten. Bij die opening gaf Vincent Hofman, conservator van het HMDB, een toelichting op de expositie, die hij samen met anderen - waaronder zijn moeder - heeft samengesteld. Wat hier volgt, is vooral aan die toelichting ont leend. Zonder de andere Zeeuwse eilanden te vergeten, ligt de nadruk van de tentoon stelling wel op de drachten van Noord- en Zuid- Beveland, het thuisgebied van het museum. Zo is er een historisch overzicht gemaakt van de vroege drachten van ca. 1850 tot het laatst gedragen kostuum in de twintigste eeuw. Deze periode van ruim honderd jaar laat goed zien dat de onder- HISTORISCH Afb. 1. De modeshow van klederdrachtkos tuums in de Grote Kerk te Goes op zater dag 30 april. (Foto: Jan Torfs - www. artenscience. nl) 31 DE BEVELANDEN GOES

De Spuije | 2016 | | pagina 33