kantje, geborduurd met kraaltjes. In Axel deed men dat door op de borst een beuk- stuk te naaien: een driehoekige lap stof met daarop kraaltjes, lovertjes, steentjes, pailletten en allerlei andere beschikbare materialen in uitbundige fantasievormen. De daagse variant werd gemaakt van aan elkaar geregen kraaltjes: de zogenoemde 'kraaltjes-kraalwerken'. Op Tholen en Noord-Beveland droeg men soms kraal ver siering op de revers van het jak. Kralenbeurzen Een belangrijk onderdeel van de uit zet van de boerin in vroeger tijd was de kralenbeurs. Deze beursjes, 'gebreid' van glazen kraaltjes met (vaak) zilveren beugels, zijn een lust voor het oog van wege de versiering en patronen. Zo zijn er bijvoorbeeld vogels, spreuken en bloemen op te vinden. Hier mag het zogenoemde 'Zeeuwse sterretje' niet onvermeld blijven: een kralenbeurs met stermotief, waarvan de sterren vaak een oneven aantal (vijf of zeven) punten hebben. Het museum toont Afb. 4. Een van de kralenbeursjes uit de col lectie van Nellie Ruissen-Westveer. een selectie uit de collectie kralenbeurzen van mevrouw Nellie Ruissen-Westveer, die in 2015 overleed. In eerste instantie lijkt het alsof deze beursjes bestaan uit aan elkaar genaaide kraaltjes; nauwkeuriger bestudering leert ons echter dat ze gebreid zijn. Mevrouw Ruissen ontdekte dit bij de bestudering van een oude kralenbeurs van haar opoe. Ze bekwaamde zich in de techniek, waarbij het heel belangrijk was om éérst de kralen op een lange draad te rijgen op volgorde van patroon én de juiste kleur. De kralen werden dan 'meegeno men' in het breiwerk. Het was dus een se cuur werkje om een kralenbeurs uit te tel len op patroon. De kralenbeursjes - deels in het bezit gekomen van het HMDB en deels in bruikleen - zijn door Nellie met de hand nagemaakt van oude kralenbeurzen. Bijzonder aan de beurzenuitstalling is dat er ook enkele 'kousenbeurzen' te zien zijn. Dat zijn langwerpige gebreide beurzen, met in het midden een opening om geld in te doen. Deze beurs werd gesloten met twee ringen aan iedere zijde en daarna om de kousenband gehangen. Geen kans voor zakkenrollers! Babbelaarblikjes Ook een stukje fraaie Zeeuwse volkskunst zijn de Zeeuwse babbelaarblikjes uit de collectie van mevrouw Suus Hofman. Zij verzamelde in de loop van de jaren maar liefst honderdvijftig verschillende blik jes van het bekende Zeeuwse snoepje. Dit snoepje ('suukerspekken') werd vaak door mensen thuis gebakken, maar ook gemaakt en verkocht door bedrijQes. Men kreeg een babbelaar bij het tweede kopje koffie. Aangezien de babbelaar zoet van smaak is, had men voor het tweede kopje koffie dus geen suiker nodig. De bab belaars werden bewaard in een blikje, zeer verschillend van vorm en decoratie. Sommige blikjes hebben onderling slechts minieme verschillen, te ontdekken in de kleinste details. Enkele van deze blikjes zijn al honderd jaar oud. Veel blikjes heb ben de Zeeuwse klederdrachten als thema, maar ook zijn er blikjes met afbeeldin gen van leden van het Koninklijk Huis of speciale 'edities' naar aanleiding van 33

De Spuije | 2016 | | pagina 35