Afb. 5. Een overzicht van honderdvijftig jaar bab belaarblikjes. een gedenkjaar. Vaak zijn de historische babbelaarblikjes afkomstig van de firma's Diesch en Joosse uit Middelburg of van de firma's Van Melle en Goossen uit Goes. Zij produceerden ook de babbelaars. Ook nu nog verschijnt er zo af en toe een nieuw babbelaarblikje op de markt; direct weer een aanwinst voor de verzameling van Suus Hofman. Drie wisselexposities Naast de hierboven wat uitgebreider besproken klederdrachtexpositie zijn er in het HMDB tot en met 31 oktober nog drie andere wisselexposities te zien, die hier kort de revue passeren. De merklappengang is deze keer helemaal voor 'Wit en blauw houdt van jou': blauw witte vriendschapslappen, pronkrollen en merklappen van de hand van mevrouw Ton Moest uit Made. Voor deze eigen tijdse merklappen heeft Ton voornamelijk klassieke patronen omgezet in de kleur blauw. Ook heeft zij de vriendschapslap 'vernieuwd'. Waar eerst de hele lap door de deelnemende borduurster werd doorge stuurd, stuurt men nu het patroon door. Iedere maand ontvangt de borduurster een nieuw patroon en kan dit vervolgens in eigen kleurkeuze en draaddikte verwerken. Deze werkwijze levert door de eigen in breng een rijke schakering van merklappen en zeer gevarieerde resultaten op. 'Elk jaar een merklap vol' is de titel van een bijzondere wisselexpositie in de Zwarte Zusterzaal. Het zijn de zogenoemde 'jaar lappen' van Liza Bol uit Monster, die zij sinds 1994 elk jaar maakt. Naast persoon lijke onderwerpen komen ook wereld- en sportgebeurtenissen aan bod, zoals de aanslag op Charlie Hebdo in 2015 en de laatste Elfstedentocht. Ze ontwerpt alle patronen op de lappen zelf en borduurt bijna dagelijks. De laatste wisselexpositie van dit moment treft u aan in het museumcafé, te bekijken onder het genot van een kopje koffie of thee: 'Zuidwest weeft, verrassende weef sels'. Hier laat de Weefkring Zuidwest eigen weefwerk zien, van miniatuurweef sels in de vorm van Zeeuwse mendeuren en sjaals tot een enorme Zeeuwse knop, van cabochons (geweven halssieraden rondom een bijzondere steen) tot een sprookjesstad, geïnspireerd door de Oostenrijkse schilder Hundertwasser. Tenslotte, om alvast in uw agenda te noteren: van 20 juli tot en met 6 augustus wordt een merklappenexpositie gehouden in de Grote of Maria Magdalenakerk te Goes. Raadpleeg www.hmdb.nl voor de openingstijden en andere informatie! 34

De Spuije | 2016 | | pagina 36