waarbij door de notaris haar testament bekend werd gemaakt (haar bezittingen gingen naar een buitenstaander), kreeg P.J.F. van Voorst Vader (1913-1999) van de notaris ter plekke toestemming het schil derij tot zijn eigendom te maken. Hij was predikant in Eefde, oudste broer van mijn vader (P.J.A. van Voorst Vader, 1916-2009) en oudste zoon van P.J.F. van Voorst Vader (1886-1957), predikant in Middelburg. Bij zijn verhuizing in 1995 van De Hoonhorst bij Dalfsen naar Zeist, kwam het schil derij terecht bij zijn oudste zoon, F. van Voorst Vader (geb. 1946), Naarden, sedert 1993 voorzitter van de in 1991 opgerichte Stichting Van Voorst Vader. Hij heeft het schilderij, sedert 1991 eigendom van de Stichting Van Voorst Vader, in 2012 voor bewaring overgedragen aan R. W. J.E.S. van Voorst Vader - de Rechter, Hulst, fami lieleden, die in Zeeland wonen. R.W. van Voorst Vader (geb. 1961) is de jongste zoon van C.M. van Voorst Vader (1921-1996), die de vijfde zoon was van de predikant in Middelburg. Dhr. A. (Ton) M. Kramer (geb. 1941), Wis- senkerke, hoorde beginjaren 1990 van mevr. A. (Toos) T. de Pree uit Colijnsplaat (1902-1998), die veel verhalen kende en mooi kon vertellen, dat haar nicht J. (Janna) C. Davidse - van der Moere (1921- 2009) twee olieverfschilderijen op doek van Sorgwijck had, volgens hen de Boschdreef en het bruggetje over de kreek in het park voorstellende, beide ongesigneerd. Hij heeft mijn vader ingeseind, waarna ze samen langs zijn gegaan bij mevr. Davidse - van der Moere en haar man (D.J.K. Davidse, 1916-2000) in de Havelaarstraat in Colijns plaat. Daar heeft mijn vader toen van beide schilderijen een zwart-wit foto gemaakt.4) De foto van het schilderij van de Bosch- dreef heeft hij gebruikt voor zijn artikel over Sorgwijckdat in 1993 werd gepubli ceerd in Nehalennia.5) Mevr. Davidse - van der Moere wilde toen die twee schilderijen absoluut niet kwijt. Het Boschdreef-schilderij (zie omslag), mogelijk geschilderd door Cornelis Zwigt- man (1781-1866),6) huisschilder ('s zo mers) en 'fijnschilder' ('s winters), hangt sedert 2013 ook bij R.W. J.E.S. van Voorst Vader - de Rechter in Hulst. De Boschdreef was de zandweg in de Thoorn- polder tussen de Bosdijk bij Sorgwijck en de Boomdijk beplant met knotwilgen bij Wissenkerke. Beide dijken bestaan nog, de weg niet meer. De naïeve, vrij preciese stijl van dat schilderij verschilt van de meer impressionistische stijl van het schilderij van het bruggetje over de kreek in het bospark van Sorgwijck (afb. 3). Toen mevr. Davidse - van der Moere eind 2009 overleed, wisten haar zoon dhr. C. (Kees) Davidse, fruitteler, wonende op de Klaverweg bij Colijnsplaat, en zijn vrouw niet wat zij met het Boschdreef-schilderij aan moesten en gaven het aan hun buur vrouw op de Klaverweg, mevr. J. Hartog - Wisselink, van de hofstede Klaverwijk omdat zij zelf schildert en de lijst mis schien wel kon gebruiken. Begin 2013 las dhr. C. Davidse het artikel uit 1993 van mijn vader over Sorgwijk in het tijdschrift Nehalennia, waarvan hij het desbetreffen de nummer in de boedel van zijn moeder had aangetroffen. Hij herkende toen de daarin afgebeelde zwart-wit foto van het Boschdreef-schilderij en las het bijschrift: Foto van een verdwenen schilderij van de Boschdreef.5) Hij seinde daarover mevr. J. Hartog - Wisselink in, die het schilderij met lijst nog had staan. Zij nam contact op met de Heemkundige Kring De Bevelan- den, die naar dhr. L.J. Moerland van het gemeentearchief in Goes verwees, waar zich het archief van de familie Van Voorst Vader bevindt. Deze nam maart 2013 na overleg met dhr. F. van Voorst Vader, voor zitter van de Stichting Van Voorst Vader, contact op met mevr. J.E.S. van Voorst Vader - de Rechter. Zij nam contact op met mevr. J. Hartog - Wisselink en kon voor twee flessen wijn en een hortensia het schilderij met lijst overnemen (met dank aan dhr. C. Davidse). Het schilderij van het bruggetje over de kreek in het bospark van Sorgwijck (afb. 2) bevindt zich sedert januari 2015 bij dhr. A.M. Kramer. Het is net als het Bosch dreef-schilderij niet gesigneerd. Er is geen stijlovereenkomst met het werk van één 36

De Spuije | 2016 | | pagina 38