van de drie in noot 6 genoemde schilders, ook niet met het werk van dhr. L.T. Lou- werse.7) Het dateert m.i. uit het einde van de negentiende eeuw of het begin van de twintigste eeuw. Rechtsonder is het doek op één punt heel zwak, daar dreigt een gat te ontstaan. Dhr. Kramer heeft de intentie het na te laten aan de Stichting Van Voorst Vader. Aan dat schilderij hebben de door mij benaderde zoon en dochter van mevr. Davidse - van der Moere geen herinne ring. Zij veronderstellen, dat hun moeder het schilderij op zolder bewaarde, in ieder geval niet had hangen. Na haar overlijden eind 2009 werd het bewaard op de zolder van de schuur van haar zoon Kees Davidse, die in 2014 bij het opruimen van die zolder het schilderij inbracht bij het verzamel punt Vlindervleugel (winkel, uitdragerij en ontmoetingsplek) van Joke Siepman in Colijnsplaat. Een belangrijk doel van haar activiteiten is geld genereren voor De Zonnebloem, een Nationale Vereniging die sociale en recreatieve actviteiten organi seert voor mensen met een lichamelijke beperking. Daar werd het januari 2015 Afb. 2. Onbekende schilderbruggetje over de kreek in het bospark van Sorgwijck. (Collectie A.M. Kramer.) bij toeval door dhr. Kramer gevonden (hij herkende het direct) en voor 5,- gekocht. Volgens dhr. Kramer had het schilderij nog een lijst, toen het bij Joke Siepman terecht kwam, maar was die lijst zo beschadigd, dat zij die er af gehaald heeft. In de jaren 1990 heeft dhr. Kramer de zwart-wit foto van het schilderij laten zien aan verschil lende ouderen in Wissenkerke, die nog herinneringen hadden aan de buitenplaats Sorgwijck. Zij bevestigden, dat het schilde rij inderdaad het bruggetje over de kreek in het bospark van Sorgwijck voorstelt (kreek en voetbrug staan aangegeven op kaart No 616, verkend 1909, uitgave 1912, van de Grote Historische Topografische Atlas Zeeland 1904-1916, Ch. Jacobusse e.a. (red.), Uitgeverij Nieuwland, Tilburg, 2006). Mevr. J.M.R Verhulst - Davidse (geb. 1947), dochter van mevr. J. C. Davidse - van der Moere (1921-2009) en zus van dhr. C. Davidse (geb. 1945), denkt dat het Boschdreef-schilderij, waarvan zij en haar twee dochters zich nog herinneren dat dat bij haar moeder boven de trap hing, en mogelijk ook het bruggetje-schilderij (waar van zij zich niets kan herinneren), komen van de familie van haar grootmoeder, haar moeder's moeder, mevr. J.R (Johanna Pieternella) van der Moere - van der Weele (1890-1973), d.w.z. bij de familie Van der Weele. Johanna Pieternella van der Weele kwam uit een gezin met tien kinderen. Haar va der, Jan Pieter van der Weele (1842-1926), heeft in 1888 de hofstede De Hoge Weide aan de Molenweg bij Colijnsplaat gekocht. Hij verdiende zijn geld met het verkopen van kant, die hij in Brugge inkocht, voor de kledij (Zeeuwse klederdracht, toen alom gedragen) van zijn clientèle: Zeeuwse vrouwen. Hij verkocht De Hoge Weide in 1918 aan zijn zoon Isaac Pieter van der Weele (1887-1934), ongehuwd gebleven, secretaris van een suikerfabriek in Din- teloord in West-Brabant, die de hofstede verpachtte aan zijn zus, Pieternella J. van der Weele (1886-1985) en haar man Andries Mol (1887-1971). Dat gezin Van der Weele was een ondernemend gezin: van de tien kinderen bleven er drie in Zeeland, 37

De Spuije | 2016 | | pagina 39