zeven zijn naar Holland gegaan, en gingen er studeren, ze maakten carrière. Mevr. Verhulst - Davidse heeft altijd gedacht, dat het Boschdreef-schilderij (en wellicht ook het bruggetje-schilderij) van De Hoge Weide kwam, maar haar broer, dhr. C. Davidse, die ik daarna sprak en die mij verder hielp bovenstaande feiten op een rijtje te zetten, acht dat onwaarschijnlijk gezien de fami lieverhoudingen, zoals die in zijn beleving bestonden. Mogelijk zijn de twee schilderijen bij de familie van mevr. Davidse - van der Moere terechtgekomen doordat het herenhuis van de buitenplaats Sorgwijck eind 1941 leeg gehaald moest worden, omdat de Duitsers het vorderden voor de Duitse commandant van Noord-Beveland. De organisatie van het weghalen van de inboedel lag bij dhr. M.H. van Hee (1879-1952), de beheerder, die daarover per brief contact had met de toenmalige in Den Haag wonende eige naar, D.H.A. van Voorst Vader, en zijn in Hilversum wonende jongste broer, H. J. van Voorst Vader. Daarbij heeft de huishoud ster van Van Hee (zijn vrouw overleed al in 1922) waarschijnlijk ook een rol gespeeld.8) Met dank aan dhr. A.M. Kramer (Wissen- kerke), dhr. C. Davidse (Colijnsplaat), mevr. J.M.P. Verhulst-Davidse (Kamperland), mevr. J. Hartog-Wisselink (Colijnsplaat), dhr. A.J. de Looff (Kapelle) en mijn anno 2015 actief hij dit artikel betrokken familie leden. 38 Noten en bronnen: 1. P.C. van Voorst Vader, A.M. Kramer, A.L.P de Bak ker en A.J. de Looff,Sorgwijck 1695-2015': artikel in voorbereiding. 2. Burgemeester van Wissenkerke, net als zijn vader (J.H.L. Vader van 's-Gravenpolder, 1810-1892) en grootvader (W.L. Vader, 1775-1849); zie https:// nl.wikipedia.org/wiki/Lijst_van_bnrgemeesters_van_ Wissenkerke. Zie ook: PC. van Voorst Vader en A.M. Kramer, De huizen van de familie Vader in Wissen kerke op Noord-Beveland in de negentiende eeuw en hun bewoners, de Spuije, afl. 96, 2015, pag. 7-18. 3. Willem Johannes Oppenoorth, geboren in Amsterdam (1847), overleden in Utrecht (1905), woonde en werkte in Amsterdam, Antwerpen en Den Haag. Hij werd opgeleid aan de Academie in Antwerpen. Hij was lid van de kunstenaarsverenigingen Arti Amicitia in Amsterdam en Pulchri Studio in Den Haag, van welke laatste vereniging hij ook bestuurslid was. Hij schil derde, aquarelleerde en tekende landschappen, maar ook zeegezichten, stadsgezichten, portretten en stil levens. Ook was hij panoramaschilder. W.J. Vader van 's-Gravenpolder, die Sorgwijck van zijn vader erfde, ging na zijn periode als burgemeester van Wissen kerke (1873-1894) in Den Haag in hetzelfde huis in de Javastraat wonen, waar ook zijn vader, J.H.L. Vader van 's-Gravenpolder, na diens periode als burgemees ter van Wissenkerke (1853-1873) was gaan wonen. Het is waarschijnlijk, dat schilder en opdrachtgever elkaar in Den Haag hebben leren kennen. 4. Archief van de familie Van Voorst Vader in het gemeentearchief te Goes. 5. Nehalennia (Bulletin van de Werkgroep Cultuur historie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek), afl. 94, 1993, pag. 2-9. Het is onduidelijk, waarom mijn vader in 1993 die foto als bijschrift gaf: Foto van een verdwenen schilderij van de Boschdreef terwijl hij zelf één tot twee jaar eerder die foto bij mevr. J. Davidse - van der Moere gemaakt had. 6. A.A. van der Poel, Drie Noordbevelandse schilders, Archief van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, 1968, pag. 7-38. Dit artikel, met zwart-wit foto's van het werk, is gewijd aan Cornelis Zwigtman (1781-1866), huisschilder en 'fijnschilder' (kunst schilder), die de wandschilderingen (vogels in een parklandschap) voor de eetkamer ('vogelkamer') in het herenhuis van de buitenplaats Sorgwijck maakte, zijn zoon Marinus (1818-1848) en Karei Kramer (1832-1918). De laatste, gehuwd met Anna van Hee (familie van dhr. A.M. Kramer), was leerling van Cor nelis Zwigtman. Ze woonden alle drie in Wissenkerke. Er is m.i. stijlovereenkomst tussen het Boschdreef- schilderij en afbeelding 5 ('Reiskoets in landschap', een tekening aan Cornelis Zwigtman toegeschreven, bezit van Stichting Atlas van Stolk, Rotterdam) van de in deze voetnoot genoemde publicatie. De 'Reiskoets in landschap' staat ook afgebeeld in H.C. de Kater e.a., Werkgroep Veldnamen Noord-Beveland, Noord- Bevelandse veldnamen henevens een aantal historische hiezonderheden van het voormalige eiland, 1982, pag. 43 (gemeentearchief Wissenkerke), en wordt in dat rapport beschreven als getekend door C. Zwigtman. 7. 7. L.T. Louwerse, timmerman, een boerenzoon met tekentalent uit de Wissenkerkepolder, aldus dhr. A.M. Kramer (Wissenkerke) en dhr. A.J. de Looff (Kapelle). De laatste toonde mij een tekening uit 1898 van een hof stede, gebaseerd op een foto, gesigneerd U.T. Louwerse'. 8. 8. 'Brieven 1941-1951 van D.H.A. van Voorst Vader (1879-1951) en H.J. van Voorst Vader (1886-1957), laatste eigenaren van Sorgwijck uit de familie Vader, aan M.H. van Hee (1879-1952), beheerder', redactie P.J.A. en P.C. van Voorst Vader, website Stichting Van Voorst Vader, www.familievanvoorstvader/archief.

De Spuije | 2016 | | pagina 40