Het is verboden bij avond of in het duister zich met enig schietgeweer in de weymoer te begeven Adri Haaij De stichting Het Zeeuwse Landschap is eigenaresse en beheerster van een groot gedeelte van de Yerseke Moer. Om het maar eens kort door de bocht te zeggen: in de moer heeft de flora en fauna een streepje voor De Moer is voor de stichting een belangrijk beheersgebied en kan als een paradepaardje beschouwd worden. Wij hebben niet alleen belangstelling voor de Moer vanwege de natuurwaarden, maar er is meer aan de hand! We onderzoeken ook de geschiedenis van een aantal verdwe nen boerderijen in de Yerseke Moer. Dat onderzoek is nog niet afgerond. Maar er is toch een reden om reeds nu een gebeurte nis uit vroeger tijden te melden waarbij ook de Yerseke Moer is betrokken. Bij één van onze vele bezoeken aan het Zeeuws Archief in Middelburg zochten wij op enig moment in de schepenakten van Yerseke over de jaren 1731-1753 naar meer informatie over de eigenaar van één van de verdwenen hoeves. Dit helaas zonder resul taat. Maar we stuitten bij toeval wel op iets anders dat onze aandacht trok. Daarover het volgende. Schout en Schepenen van de Parochie en Heerlykheid Yerseke grijpen in Schout en schepenen van de Parochie en Heerlykheid Yerseke is ter ore gekomen dat eenige onser opgesetene Sig niet ontsien Desavonds met Snaphanen ofte eenig ander Schietgeweer in de weymoer gaen Schie ten waer door Somtijds groot perykel kan resulteren Wat is er aan de hand? Wij vermoeden dat de veeboeren geklaagd heb ben dat lieden in de avond op wild jagen en dat terwijl er ook vee in de weilanden Afb. 1. De Yerseke Moerfoto op 1 november 2014 vanaf de Postbrug genomen. (Foto A. Haaij.) 40

De Spuije | 2016 | | pagina 42