Activiteiten september tot met december 2016 Zaterdag 24 september 2016 Buiten-Bevelandse reis naar Antwer pen (Samen met AWN - Afd. Zeeland.) Programma: Bastion Keizerspoort en het Maagdenhuismuseum. Bastion Keizerspoort was één van de ne gen bastions van de Spaanse omwalling en beschermde de nabijgelegen Keizerspoort. Het bastion is een uniek overblijfsel uit de zestiende eeuw, opgetrokken uit baksteen met een bekleding van Lediaanse kalk zandsteen. De hoek werd prachtig uitge werkt met een halve piramide getooid met een halve bol. Bastion Keizerspoort werd opgegraven in 2003 tijdens archeologisch onderzoek aan de leien. Omwille van de grote cultuurhistorische waarde werd het bewaard. Het bastion werd eerst verzaagd en daarna dieper heropgebouwd in de par king Nationale Bank, waar het te bezoeken is. Het Maagdenhuis is een ontroerend erfgoed (weeshuis voor meisjes), met een indrukwekkende collectie. Van papkommen van Antwerps aardewerk tot een bijzondere kunstcollectie van meesters zoals Rubens, van Dijk en Jordaens. De gids mevrouw Ria Schmelzer zal ons door de geschiedenis en de collectie van het Maagdenhuis leiden. Plaats en aanvang: We zullen verzamelen tussen 10.50 en 11.00 uur bij het Bastion Keizerspoort. De bastionruimte bevind zich op niveau -3 in de parking Nationale Bank onder de Frankrijklei. Toegang eventueel te voet via de bovengrondse parkingingang op de hoek van de Frankrijklei en de Maria- Henriëttalei, 2000 Antwerpen, waar we om 11.00 uur, o.l.v. Archeologe Karen Minsaer, ondergronds het Bastion Keizerspoort be zoeken. Daarna zullen we de lunch op eigen gelegenheid gebruiken. Om 13.30 uur wor den we verwacht in het Maagdenhuismu seum aan de Lange Gasthuisstraat 33. Om ongeveer 16.00 uur hopen we samen onze excursiedag in Antwerpen weer te beëin digen. Beide locaties zijn in de binnenstad van Antwerpen, dus vrije ruimte genoeg om er een eigen gezellige dag van te maken. De kosten voor deze dag bedragen 5,- per persoon (groepsprijs toegang museum). Aanmelden kan tot uiterlijk 10 september via info@hkdebevelanden.nl of bij Gerard van der Wal, Dorpsstraat 16, 4485 AH Kats, 0113-601685, email: lenontwerp@ zeelandnet.nl Of bij Dicky de Koning, email: tddekoning@zeelandnet.nl Vrijdag 14 oktober 2016 150 jaar Kanaal door Zuid-Beveland in verleden, heden en toekomst Op 14 oktober zal de Heemkundige Kring, in het kader van het 150- jarig bestaan van het Kanaal door Zuid-Beveland, een inhoudelijke avond beleggen in Dorpshuis de Wemel in Wemeldinge. De avond zal geplaatst worden in het teken van het ver leden, heden en toekomst van de vaarver- binding door Zuid-Beveland. Burgemeester Stapelkamp zal deze avond inleiden, het parlevinkersproject zal een afronding krij gen, het verleden van de rijkspolitie krijgt aandacht en de Schuttevaer, maar ook en kele ondernemers van vroeger en vandaag langs het Kanaal hebben hun medewerking toegezegd om er een mooie avond van te maken voor leden van de Heemkundige Kring en voor geïnteresseerden vanuit Wemeldinge en omgeving. Plaats: Dorpshuis De Wemel, Dorpsplein 1. 4424 CA Wemeldinge Aanvang: 19.30 uur. Dinsdag 15 november 2016 Lezing door Ad Beenhakker in samen werking met Frank de Klerk, over beeldend kunstenaars van de Bevelan- den. Plaats: Bibliotheek Goes, Oostwal 34. Aanvang: 19.30 uur. Dinsdag 13 december 2016 Lezing door drs K.J. Kerckhaert over de archeologische vondsten op de Bevelanden. Plaats: Bibliotheek Goes, Oostwal 34. Aanvang: 19.30 uur. 42

De Spuije | 2016 | | pagina 44