Oorlogsslachtoffers uit Kamperland Stouthamer-van de Kreeke, een passagier, was zwaargewond. Deze weduwe had die 22ste mei nog schoongemaakt bij haar doch ter in Kortgene. 's Avonds nam ze de bus terug naar haar woonplaats Kamperland. Ze was bijna thuis, toen dit alles gebeurde. Behalve deze weduwe waren ook chauffeur Govert Leendertse en de jonge conducteur Rinus Lamain in allerijl zwaargewond naar het R.K. Sint Joannaziekenhuis te Goes vervoerd, waar ze alle drie in de loop van de volgende dag, 23 mei 1944, stierven. Een jonge vrouw, ook passagier in de bus, Cornelia Maatje Nelisse, 23 jaar, overleed ter plekke. Er waren ook gewonden, onder wie een jong meisje, die de beschieting van de bus overleefd hebben. Gijs van den Ham merkt hier in het boek Zeeland 1940-1945, deel 2, over op: vooral gedurende de zomer en herfst van 1943 lie pen inwoners van Zeeland als gevolg van de willekeurige speurtochten van geallieerde jachtvliegtuigen naar schepen en treinen meer dan andere Nederlanders kans slacht offer te worden van een luchtaanval. De beschietingen vonden steeds onverwachts plaats en zonder enige waarschuwing voor af Ze waren in een mum van tijd ook weer voorbij. Omdat meestal transportvoertuigen werden aangevallenkwamen de slachtof fers overal vandaan. Uit onderzoek door Sjaak van de Walle uit Kapelle, achterkleinzoon van de omge komen Maria Stouthamer, blijkt dat de Ford AA-bus door vluchtende Duitsers is meegenomen naar Schouwen-Duiveland. In augustus 1944 was de inmiddels ge repareerde bus daar weer in gebruik. De bus droeg als kenteken K 644. K stond voor voertuigen die uit de provincie Zee land afkomstig waren. Naast de hierboven genoemde gevallenen, waren er in Kamper land meer oorlogsslachtoffers te betreuren. Pieter Leendert de Bruine en Adriaan Cornelis Jacob Schippers Twee van de oorlogsslachtoffers kwamen om Afb. 1. Govert Leendertsebuschauffeur. (Afb. 1 en 2 collectie P. Boogaard.) Cees van den Bovenkamp Op de avond van de 22ste mei 1944 reed een bus van de NV Autobusdienst Noord- Beveland, eigendom van naar verluid Izak Abraham Lamain, de route van Kortgene naar Kamperland. In Kamperland zou de rit erop zitten en zou de bus gestald wor den in de garage van de firma I. J. Lamain. Chauffeur van de bus was Govert Leend ertse en als conducteur reed mee een zoon van Lamain, de vijftienjarige jongeman Marinus Jan Lamain. Zo gebeurde dat in die jaren. Er reed op de bussen in ons land een conducteur mee, zoals dit nog altijd het geval is in treinen. Rond acht uur kwam de bus aan ter hoogte van de ijsbaan van Kam perland, aan het eind van de Noordstraat, op een stuk weg dat toen de naam Nieuwe- weg droeg. Toen gebeurde het! Plotseling werd er geschoten! Kogels troffen mensen die in de bus zaten. De gevolgen van het onder vuur nemen door een Spitfire van de Royal Air force waren verschrikkelijk. Maria 43

De Spuije | 2016 | | pagina 45