het leven op 7 oktober 1943, toen het vracht schip 'Catharina Magdalena', eigendom van de firma Schippers uit Kamperland, uit de haven van Kamperland op weg ging naar Middelburg. In de verbindingsgeul tussen de haven en het Veerse Gat werd het schip getroffen door een luchttorpedo. Deze was vermoedelijk afgevuurd door geallieerde Engelse vliegtuigen. Het schip was geladen met graan. Pieter Leendert de Bruine, oud 22 jaar, pakhuisknecht bij de firma Wed. A. Schippers en Adriaan Cornelis Jacob Schip pers, 36 jaar en eigenaar van het schip, kwamen om bij deze beschieting. Schippers was die avond ervoor nog aanwezig bij een veijaardagsvisite in familiekring. Hij gaf aan dat hij de volgende dag met de boot mee zou gaan naar Middelburg. Dit werd hem, vanwege onverwachte bombardementen die juist in die tijd veelvuldig voorkwamen, sterk afgeraden door velen van de aanwe zigen. Hij zei: Als mijn mensen aan boord in gevaar zouden kunnen komenmoet ik er zeker bij zijn. Uiteindelijk betekende zijn meegaan zijn dood. Abraham Florus de Muijnck De Muijnck is één van de elf burgerslacht offers wiens namen gegraveerd staan in de gedenksteen die is aangebracht te Kamperland. Zijn zoon Jan de Muijnck, later secretaris van de stichting 'Oorlogs monument Kamperland', was anderhalf jaar toen zijn vader werd opgepakt voor verzetswerk. In april 1944 was De Muijnck, voordien timmerman/metselaar bij Van Hee Bouwbedrijf te Kamperland, naar zijn werk op het distributiekantoor als kassier waardemateriaal te Wissenkerke, waar hij vanaf 24 april 1944 werkzaam was. Hij is waarschijnlijk door collega's verraden, want op 22 juli 1944 vond een huiszoeking plaats door de Duitse Sicherheitspolizei in zijn woning aan de Molenweg 11. Hij werd verdacht van het hebben van en luisteren naar een geheime zender, van het versprei den van berichten van Radio Oranje uit Londen en van het verstrekken van distri butiekaarten aan onderduikers. Tijdens de huiszoeking is er een radio aangetroffen en werd hij meegenomen. Na zijn arrestatie werd hij gevangengezet in de school aan de Afb. 2. Rinus Lamain, conducteur. Veerweg 53 te Kamperland. Op 24 juli is hij overgebracht naar het Huis van Be waring te Middelburg. Op 31 juli werd hij overgebracht naar Kamp Amersfoort en op 11 oktober 1944 getransporteerd naar con centratiekamp Neuengamme in Duitsland, waar hij op 32-jarige leeftijd is overleden op tweede kerstdag 1944. Zijn lichaam is gecremeerd in het crematorium van het kamp. De as van de overledenen werd gecomposteerd om gebruikt te worden als meststof voor de groentetuin van het kamp. Joos Jacobus van de Velde J. J. van de Velde woonde aan de Noord straat 65 te Kamperland. Hij was landbou wer van beroep. Zijn boerderij stond op de plaats waar nu, anno 2016, het kantoor van de Sandee Groep is gevestigd. Hij was gaan kijken naar een beschieting die iets verder op plaatsvond. Een negentienjarige Duitse soldaat, die hem zag, richtte zijn geweer op hem en schoot hem neer. Hij overleed ter plaatse aan zijn verwondingen op 6 sep tember 1944, toen het Dolle Dinsdag was. Alom deden geruchten in ons land de ronde dat nu de bevrijding zeer kortbij was. Men durfde iets meer dan anders. De Duitsers, 44

De Spuije | 2016 | | pagina 46