gaan om vandaar per trein naar diverse ste den in Duitsland vervoerd te worden. Toen de oorlog bijna ten einde was, raakte Johan nes tijdens een beschieting van een konvooi zwaar gewond en hij stierf op 19 april 1945 in Wilhelmshaven, twee weken voor de bevrijding. Zijn laatste rustplaats bevindt zich op het ereveld voor oorlogsslachtoffers in Sande (Duitsland). Zijn naam leeft voort in Kamperland en wordt genoemd op het monument ter nagedachtenis van de slacht offers uit het dorp, die gevallen zijn tijdens de Tweede Wereldoorlog. Een monument voor slachtoffers 1940- 1945 te Kamperland In het verslag van de herbegrafenis van Andries Dieleman te Wissenkerke, die in de duinen bij Valkenisse op Walcheren werd gefusilleerd door de Duitsers, stond in Afb. 4. Marinus J. Lamain was veruit het jongste slachtoffer. Zijn vader, Izak Lamain, begon als schoenmaker en paarden-gareelmaker aan de Veerweg-hoek A. van Reestraat. Hij was een broer van de in de Gereformeerde Gemeenten erg bekend geworden ds. W. C. Lamain. Izak had ook al gauw een taxi en is nog iets later begonnen met een buslijndienst op Goes. Deze is na enige jaren als busmaatschappij gefuseerd met De Muijnck uit Borssele en met De Baar en Leendertse. Die laatste busmaatschappij is opgericht in Wemeldinge door Johan nes Leendertse en in 1926 voortgezet door Ko de Baar en Maartje Leendertse. Men ging toen verder onder de naam Auto Maatschappij Zeeland, afgekort: AMZ. Later startte zoon Jan Marinus een bedrijf voor het repareren van tractoren en auto's. De broer van Jan Marinus, Marinus Jan, kwam om kort na de beschieting. Op deze foto zien we twee dochters van Izak en in het midden Helma Joosse-Lamain, dochter van Jan, de garagehouder. Ze wordt hier bij de kranslegging geflankeerd door haar tante Adrie Duine-Lamain, 91 jaar (links) en haar tante Janny Jansens-Lamain, 83 jaar (rechts). Helma heeft een paar jaren tijdens schoolvakanties en in weekenden op de lijndienst van AMZ als buschauffeur gereden. Ze was één van de eerste jonge vrouwen in heel de provincie die op een bus reed. (Collectie fam. Lamain.) 46 P«Nr leenden de Brum. 22 jr Marmot Jan lamain. 15 Jr Govtrt leendertse. }7 Jr Hendrik Jan de looff. 22 Jr Abraham florus de Muijnck. 32 Jr Cornelia Maatje Nelitte. 23^^ Adriaan Comelit Jacob Schippert 36 Maria Slouthamer van de Kreeke loot Jacobui van de Welde!?» f Hubrecht Vermeule. Johannet Vertluh. 2?!

De Spuije | 2016 | | pagina 48