Het voormalige Goese R.-K. kerkhof en de begraven zuil (deel 2, slot) Hans de Vos Zoals reeds in deel 1 is gesteld, valt de ge schiedenis van het oude Goese R.-K. kerk hof vanaf 1885 goeddeels samen met de plaatselijke geschiedenis van de R.-K. zuil. Hoewel echter de Nederlandse katholieke kerkprovincie reeds in 1853 werd gesticht, kwam de oprichting van de bijbehorende zuil pas goed op gang vanaf 1870; hierdoor waren de meeste oprichters ook in de gele genheid om op het eigen kerkhof begraven te worden. En aangezien de R.-K. zuil vanaf 1965 niet meer groeide en daarna zelfs in ijltempo afbrokkelde, waren tot en met 1989 nagenoeg alle oprichters en uit bouwers in deze zelfde gelegenheid. Boven dien was de sluiting van het kerkhof juist één van de symptomen van de ontzuiling, zodat duidelijk is dat beide geschiedenissen nauw met elkaar verweven zijn. Ander zijds blijken vele lokale zuilbouwers toch niet in Goes, maar elders te zijn begraven. De verklaring voor dit verschijnsel is dat men, wilde men meer carrière maken, uit eindelijk toch was aangewezen op grotere steden, die bovendien centraler in het land gelegen waren dan Goes. Zodoende werden alleen diegenen te Goes begraven die er een sterke binding mee hadden - met name degenen die er een eigen zaak dreven - als ook degenen die hun werkterrein konden beperken tot binnen de Zeeuwse provin ciegrenzen. Desondanks, en gelukig voor de geschiedschrijving, zijn er op het kerkhof wel degelijk een aantal personen begraven die in de aangegeven periode een belang rijke rol in de lokale, Roomse geschiedenis hebben gespeeld.1} De zuil op het kerkhof De eerste katholieke zuilbouwers in Goes, uitgezonderd de kerkmeesters, waren de bestuurders van het R.-K. parochiaal arm bestuur, de zogenaamde 'armmeesters'. Het R.-K. armbestuur werd opgericht in 1855, naar aanleiding van de destijds nieuwe armenwet van 1854. In Goes bestond toen Afb. 1. Het bestuur van de eerste Goese R.-K. kiesvereniging, van links naar rechts manufac- turier Marinus Arnoldus Stieger, substituut-officier van justitie mr. Alphonsus Bernardus Maria Hanlo en docent-publicist dr. Petrus Jacobus Franciscus Vermeulen (1846-1913). (Col lecties: R.-K. begraafplaats Goes, gemeentearchief 's-Gravenhage en fotoarchief Eerste Kamer, Leiden.) 2

De Spuije | 2016 | | pagina 4