Ten slotte werd het Stichtingsbestuur compleet doordat mevrouw E. Fase (vrijwil ligster bij SVRZ) toetrad tot de Stichting. Werkzaamheden voor realisering van het monument Met voortvarendheid ging de Stichting aan het werk. Er werd aangeklopt bij enkele ondernemers uit Kamperland. Bouwbedrijf De Haze nam de coördinatie van het geheel op zich. Het metselwerk werd verricht door de heer Jongejan, zelfstandig metselaar. Het bouwkundige deel verzorgde Driessen. Van Leeuwen Groen zorgde voor de groenvoorziening ter plaatse van het monument. De gedenk plaat met het graveren van de namen van de slachtoffers werd verzorgd door Dominicus uit Westkapelle. Het graveren is gratis verzorgd door de heer M. Guiljam uit Aagtekerke. Het monument staat op de hoek van de Noordstraat en de Veerweg. Voor het realiseren van de gedenksteen, met daarop de namen van de oorlogs slachtoffers, is door de Rabobank en de gemeente Noord-Beveland een financiële bijdrage geleverd. Ook een aantal onder nemers heeft een bedrag op een speciaal voor dit doel geopende bankrekening gestort. Verder werd er nog een paar dui zend euro ontvangen van particulieren uit de gemeenschap. Zo werd uiteindelijk het monument gerealiseerd en werd toege- leefd naar de dag van 1 november 2014, 70 jaar na de bevrijding van Kamperland, de dag dat de officiële onthulling zou plaatsvinden. Onthulling Ongeveer honderdvijftig personen, van wie een groot aantal bestond uit nabestaanden van de oorlogsslachtoffers, waren bij de ont hulling van het monument, een bakstenen bouwwerkje met daartussen aangebracht een natuurstenen plaat met de namen van de slachtoffers, aanwezig. De toenmalige burgemeester van de gemeente Noord- Beveland, Henny van Kooten, las de namen van de slachtoffers voor. Van Kooten sprak bij zijn openingswoord ook de kinderen aan: Het is belangrijk dat kinderen worden herinnerd aan het oorlogsleed van toenzo zei hij. De oudste schoolkinderen van de Kamperlandse basisschool 'De Kamper- schouw', alsmede het Noord-Bevelands mannenkoor hadden een rol bij de onthul ling van het monument. Burgemeester Van Kooten memoreerde nog dat de Stichting Oorlogsmonument Kamperland in over leg met de gemeente Noord-Beveland dit gedenkteken voor de burgerslachtoffers van Kamperland heeft opgericht en gerealiseerd. Na zijn korte openingstoespraak werden er twee minuten stilte in acht genomen. Vervolgens werd het gedenkteken onthuld door de burgemeester en wethouder Slenter- Jamar. Ze trokken samen een wit laken weg dat de gedenkplaat bedekte. Daarna legden zij als eersten namens het gemeentebestuur een krans. Nabestaanden deden dat daarna ook, alsmede vele anderen, onder andere de schooljeugd. Een inwoner van Kamperland zei van het monument: Het monument staat er in zijn huidige vorm op een mooie plaats en oogt eenvoudig. Opdat wij niet vergeten! 48

De Spuije | 2016 | | pagina 50