Afb. 2. Sint Josephusschool aan de Westsingel in 1921. (Collectie gemeentearchief Goes.) geen R.-K. armbestuur, omdat het vorige in 1815 - inclusief alle bezittingen - werd toegevoegd aan het algemeen armbestuur.21 De eerste nieuwe R.-K. armmeesters waren bakkersknecht en winkelier Franciscus Anthonius Susijn (Goes 1800-1861), voor zitter, gehuwd met Catharina Francisca Cornelia Vaes (Goes 1797-1869), en land bouwer en bierbrouwer Engelbertus de Meulemeester (Sint Laureins 1815 - Goes 1867), secretaris, gehuwd met Sophia Francisca van Hijfte (idem 1814-1893). Het R.-K. armbestuur had geen eigen pen ningmeester, deze functie werd vervuld door de penningmeester van het R.-K. kerkbestuur. De inkomsten van het arm bestuur bestonden uit bijdragen van de kerk, giften van particulieren, opbrengsten van verpachtingen, en collectes binnen de stedelijke gemeente; de uitgaven waren steeds bestemd voor bijstand aan de armen van de eigen gezindte. Maar juist door de armenwet van 1854 zaten de armmeesters in een lastig parket; deze wet bepaalde namelijk dat de primaire verantwoordelijk heid voor de armenzorg lag bij de kerken, en dat het algemeen armbestuur alleen gerechtigd was om bijstand te verlenen als het kerkelijk armbestuur dit in het geheel niet deed. Hierdoor achtten de kerkelijke armmeesters, waartoe de armen zich altijd eerst moesten richten, het in veel gevallen beter om helemaal geen steun te verlenen dan om slechts een weinig te geven. Pas in 1965 kwam aan deze ongelukkige situatie een einde, met de invoering van de Alge mene Bij stands wet.3) Niet toevallig begon juist toen in Nederland de ontzuiling. De volgende nieuwe wet die de opbouw van een katholieke zuil stimuleerde, was de on derwijswet van 1857. Daarin was bepaald dat uitsluitend het openbaar onderwijs door de staat werd gesubsidieerd, dus niet het bijzondere, gereformeerde of katholieke onderwijs. Maar zolang er te Goes geen katholiek onderwijs was, noch concrete plannen om daarvoor scholen op te richten, was er binnen de plaatselijke R.-K. kringen geen probleem. Dit veranderde echter door 3

De Spuije | 2016 | | pagina 5