CONTRIBÜABELE ISRAELITEN Gemeente Goes noegzame redenen zijn om aan te nemen dat er sprake is van kwade wil. Dat er spra ke is van een 'tijd van vrede' is blijkbaar niet relevant in de beslissing.18) Hoewel de financiële positie van de bijkerk nooit rooskleurig lijkt te zijn geweest is men wel in staat om de synagoge in de wijk C nrs. 116 en 117 (nu - 2016 - Lange Voor straat 11-19, is daar de winkel van 'Inter- toys' gevestigd) er als een echte synagoge uit te laten zien. In het genoemde notule boek is een inventarislijst opgenomen met alle religieuze en niet-religieuze voorwer pen, die men in 1877 bezit.19) Onder andere zes parachot - voorhangsels/gordijnen - die voor de arke - de kast met de drie in het bezit zijnde wetsrollen - konden worden op gehangen. Twaalf tallijstiem - gebedskleden - die tijdens de eredienst worden gedragen. Ook is men eigenaar van twee bazuinen. Sommige van deze religieuze voorwerpen waren door eigen gemeenteleden - vaak naar aanleiding van een persoonlijk jubile um of iets dergelijks - aan de gemeenschap geschonken.20) Een prestatie als men het voorzichtige commentaar in het gemeenteverslag 1843 van de gemeente Goes er op naslaat: Het uitzicht op de heropening van een Israëliti sche Bijkerk heeft zich verwezenlijkt en de Israëlitische ingezetenen schijnen zich veel beter dan vroeger te verstaan. En er zijn zeker ook Goesenaren die de joodse gemeenschap goedgezind zijn. Zo krijgt het kerkbestuur op 15 oktober 1889 van wijlen mej. Dumoulin een bedrag van 50,- te besteden aan de armen binnen haar gemeente.21) In de jaren 1880 zijn er zelfs plannen om de synagoge beperkt te verbouwen. De kosten worden iets meer dan de eerder geplande: 1.948,- in plaats van 80,-. Om een deel hiervan te kunnen bekosti gen besluit men hypotheek te geven voor 1.500,- met een rente van vijf procent. De jaarlijkse aflossing moet 25,- gaan bedragen. Maar opnieuw gaat het niet helemaal voorspoedig. Waar wat is misge gaan is niet duidelijk. De notulen tussen 1882 en 1886 ontbreken. Maar vanaf 21 1 Afb. 7. De kerkelijke belasting - te betalen door de 'vermogende' contribuabele Israe- liten - werd nauwkeurig opgetekend in het bewaard gebleven grootboek. (Zeeuws Ar chief 54- 10-al.) juni 1886 is de heer A. Neter voorzitter van het kerkbestuur en bij zijn eerste vergadering op 1 augustus 1886 opent hij deze vergadering waarbij hij de leden op het hart drukt zooveel mogelijk het vroeger in deze gemeente gebeurde te vergetenal thans niet ter sprake te brengen, en vervol gens hoopt dat de leden het bestuur vooral veel mogen steunen door trouwe kerkgang en milde offers... De financiële lasten komen regelmatig ter sprake op de kerkenraadsvergaderingen. In maart 1895 worden de drie aanwezige sefer Tora's uit de kerk genomen en tot we deropzegging in bewaring gesteld bij den heer L. Nathan, die ze later met ons goed vinden verderom in een kast heeft geborgen bij den heer J. Nathan. Andere kerkelijke 8 der binnen en buiten de kom der

De Spuije | 2016 | | pagina 10