Een bijzonder kleed Hester van Rees Begin dit jaar is het Historisch Museum De Bevelanden een bijzonder kleed rijker geworden. Het kleed is geborduurd door de bewoners van de zogenaamde 'Paar denstal', een van de barakken in het Jap penkamp Banjoebiroe 10, gelegen onder Ambarawa in Midden-Java en aangeboden aan Alexandrine (Lex) Zweede-Duvekot, barakhoofd en een van de kampleidsters. Zij is in Goes geboren in 1905 en vandaar dat dit kleed aan het museum is geschon ken. Haar dochter Annelies, wonend in de Verenigde Staten, heeft het jaren geleden geschonken aan een kampgenoot, Joost van Bodegom, die het later, na overleg met Afb. 1. Lex Zweede-Duvekot. (Alle afbeeldingen gemaakt door K. van Rooijen.) de familie in de VS heeft gedeponeerd in Goes. Bij het kleed hoort ook het boek War Came to Java. Het is het verhaal van Lex en haar tweede man. Haar eerste man had zijn kamptijd niet overleefd, evenmin als de vrouw van haar tweede man, Bert de Vries. Als weduwe en weduwnaar en beide met een Zeeuwse achtergrond kwamen ze met elkaar in contact, en zijn ze na hun Indische tijd naar Amerika geëmigreerd. Op het laatst van hun leven hebben ze hun verhaal verteld. Stiefzoon Jack de Vries heeft alles opgeschreven en het is uitgege ven onder de titel War came to Java. Zo'n kleed gaat pas echt leven als duide lijk wordt waarom de bewoonsters van de Paardenstal zo'n kleed wilden maken voor deze Alexandrine Zweede. Wat was bijzon der aan haar persoon? Daarom een wat uitgebreider verhaal, grotendeels overgeno men uit het boek War came to Javawaarin haar persoon naar voren komt. Alexandrine Duvekot was in Neder- lands-Indië terecht gekomen vanwege het werk van haar man Jan, die na een land- bouwopleiding in Nederland, er voor had gekozen om naar Indië te gaan. Hij vertrok in 1927, zij volgde wat later. Ze hadden een gelukkige tijd, kregen drie kinderen en hadden een goed leven. Maar de tijden veranderden. In 1937 was Japan een oorlog begonnen tegen China. Omdat Japan onvoldoende olie had om de invasie van China te continueren werd be sloten de olievelden van Sumatra en Borneo te veroveren. Maar eerst moest Pearl Har bor, de Amerikaanse marinebasis op Hawaii vernietigd worden, wat gebeurde in decem ber 1941. De invasie van het Japanse leger op Java volgde daarop. Na een korte strijd capituleerde op 8 maart 1942 het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger (K.N.I.L) en viel heel Nederlands-Indië onder het gezag van de Japanse bezetter. De Japanners beschouwden zichzelf als de superieure leiders van de Aziatische 11

De Spuije | 2016 | | pagina 13