v A/b. 2. Het in Banjoebiroe geborduurde tafelkleed voor Lex Zweede-Duvekot. volkeren. Het zou de 'Groot-Oost-Aziati sche-Welvaartsfeer' verwezenlijken en de landen in Zuid-Oost-Azië 'bevrijden' van hun koloniale overheersers. Omdat de Nederlandse invloeden moesten worden uitgebannen werden alle Nederlanders geïnterneerd. De bezetter vaardigde een aantal strenge maatregelen uit en voerde een waar schrikbewind dat in de loop van de bezetting allengs verergerde. Huis en haard werden zonder enige compensatie geconfisqueerd; salarissen en pensioenen werden niet meer uitbetaald. Onderwijs in en gebruik van de Nederlandse taal wer den verboden. Voor iedere Japanner moest te allen tijde worden gebogen. De Japanse vlag moest verplicht in top. De burgerinternering geschiedde in eerste instantie zeer geleidelijk, ook voor de fami lie Zweede. De planters moesten voorlopig op de plantage blijven en doorgaan met het werk zoals altijd. Dat duurde tot augustus 1943. Toen uitkwam dat een netwerk van planters betrokken was bij een guerilla-ac- tie tegen de Jappen ter voorbereiding van een geallieerde landing op Oost-Java, wist Jan Zweede dat gevangenneming ook voor hen niet kon uitblijven. Lex en haar kinderen Bob, Annelies en Johan vertrokken omstreeks augustus 1943 via het nabijgelegen Blitar naar hun eerste kamp. De bagage met matrassen, koffers, voedsel, zelfs een tafel, stoelen en een closet op een wagentje achter de fiets van hun chauffeur. Ze hadden geen idee wat voor hen lag. Na korte tijd kwamen ze aan bij de basisschool in Blitar met een groep andere vrouwen en kinderen van omliggende plantages. Het was van: Hello how are you en Hi... Iedereen was in uit stekende stemming en maakte grappen. Ze werden geladen in bussen en zongen uit volle borst. Op den duur kwamen zij aan bij een suikerplantage, Kawarasan bij Kediri, waar verschillende huizen bij elkaar stonden en werden verordonneerd met 35 personen een huis te betrekken. Elk huis had zijn 'hoofd', verantwoordelijk voor alles wat gebeurde. Alle orders van 12

De Spuije | 2016 | | pagina 14