het hoofd moesten gehoorzaamd worden. Lex werd naar voren geschoven en werd huishoofd. Ze konden aanvankelijk zelf hun bood schappen doen, met het geld dat ze hadden meegenomen. Er werd een marktcommis- sie benoemd. Er moest ook iets gebeuren voor de teenagers. Dus iemand leerde hen Engels, Lex vertelde over literatuur en een ander leerde ze borduren. Het was alles zins draaglijk. Na twee maanden werden de huishoof- den bij elkaar geroepen. Over twee dagen moesten alle jongens weg. Die laatste nacht sliepen Bob (veertien jaar) en zij in hetzelfde bed. Ze dacht: nu moet ik hem iets over het leven vertellen... Dus ze zei: Bobje hebt altijd geleefd in een beschermde omgeving. We kenden geen slechte mensen. Maar die zijn er natuurlijk wel. Er zijn er bij die -naar onze standaard- anders zijn in hun sexuele leven. Sommige mannen wor den niet verliefd op een meisje maar vinden jongens leuk. Als je ooit in moeilijkheden komt en niet weet wat te doenga naar een man die kinderen heeft van zichzelf. Ga naar een vader! Bob zei: Ik denk dat je het aanvoelt wanneer een persoon niet goed is, dat voel je. De volgende dag verlieten de jongens het kamp. Ze vonden het een groot avontuur. Voor de moeders was het de eer ste echte slag. Op zekere dag werden de huishoofden weer bij elkaar geroepen. De Jappen zeiden dat ze hun geld moesten afstaan. Als ze het hielden, zouden ze streng gestraft worden. Ze moesten het geld inleveren en zouden er Japans geld voor terugkrijgen. Lex en haar kamergenoot en vriendin wilden toch niet zomaar al hun geld afstaan. Ze verdeelden het zilvergeld en verstopten het in hun kof fers. Een deel van het papiergeld werd aan de Jappen overhandigd. Anderen waren bang en brachten handen vol zilver in. Ge lukkig hebben de Jappen nooit gezocht en kwamen ze ermee weg. Naar Banjoebiroe Enige tijd later werd verteld dat ze over drie dagen weg zouden gaan. Er wordt voor je ge- Afb. 3. De deuren van kamp Banjoebiroe. 13

De Spuije | 2016 | | pagina 15