9^.0^o 0on° q Afb. 7. Nachtappel in de nacht van 30-31 augustus 1944. van de kleintjes had diar ree en de moeder wou bij haar kind blijven. Maar de Jappen telden ook en dan ontbraken er een of twee. De Jap zei tegen haar als verantwoordelijke: Je bent stom als een hond, weet je datJe kunt niet eens tel len! Dat zei wat, want Ja panners hadden een zwak voor getallen. Als blokleidster stond ze bij het appel met haar ge zicht naar de groep en niet naar de Jap toe. Dan trok ze gekke gezichten of rolde met haar ogen en hadden anderen de grootste moeite hun gezicht in de plooi te houden. Alle appels gaan beter dan die van jou. Je bent te stom om leidster te zijn!, kreeg ze dan te horen. Ze dacht dat hij een hekel had aan haar omdat ze een stuk langer was dan hij. Soms stond ze op haar tenen naast hem, dat vond ze leuk, als kleine wraak. Op een ochtend ging ze te ver en greep hij haar bij de nek en zei: Ik zal je leren te buigen, jij stomme hond en maakte dat ze onge veer tien keer boog. Maar ze boog niet soepel genoeg naar zijn zin. Jij denkt dat het mooi is zo lang te zijn, is het nietEn wanneer de andere vrouwen giegelden, accepteerde hij dat. Ze voelde zich lekker stug en koppig. Met elkaar lachten ze over die dingen. Eens, toen een vrouw in de barak van Lex was overleden, openden ze haar koffer en vonden tien blikken met Quaker haver mout. Ze verdeelde het zorgvuldig en ieder een kreeg een paar lepels met echte haver mout. Lex had zelf ook eens wat bewaard, een fles jenever in een doorzichtige glazen fles. Ze vergat wat het was en terwijl ze het weggooide riep haar vriendin nog: Niet doen, dat is jenever! Maar het was al te laat, het was al uitgegoten... Het schoonmaken en het wieden van het gevangenisterrein was een dagelijkse vloek en Lex moest mensen smeken het te doen. Zitten in de zon en wieden was dan ook heel zwaar werk, en de activiteiten werden steeds door dezelfde mensen ge daan. Ook de overvolle latrines dagelijks schoonmaken en de nachtelijke poeptonnen uitdragen werd door dezelfde teams ge daan. De latrines moesten elke dag geleegd worden omdat er geen normale afvoer was. Annelies, de dochter van Lex werkte vele maanden bij het 'Poepton-team'. Op een geborduurde tailleband is Annelies en een teamgenoot te zien, terwijl ze een poepton dragen. Ongeveer om 5 uur 's middags maakten ze zich klaar voor het 'diner'. Ze brachten allemaal hun emaille borden en koppen 17

De Spuije | 2016 | | pagina 19