J- C. Jt. dx Kcüt - Afb. 9. De namen van een aantal van de maaksters van het tafelkleed. we zeiden: we zullen je een document mee geven voor je man als bewijs dat je werkelijk zijn vrouw bent! Met haar vriendin Miep, die ze tot haar as sistent had gemaakt, wandelden ze tussen de vier rijen bedden door voor ze zelf gin gen slapen. Ze praatten hier en daar, gaven een advies of een waarschuwing. Over het algemeen was het moreel zo goed als maar mogelijk was. Er was echter één vrouw die altijd ruzie zocht. Op een keer was ik wanhopig en zei: Ik heb er een enorme hekel aan om het te doen, maar als jezelf niet kunt bedwingen en blijft schreeu wen tegen anderen moet ik wel naar de commandant om je te laten verwijderen. En denk niet dat ik het niet doe. Ze zei me dat ik een verklikker was. Ik zei: dat kan zijn, maar ik heb geen keuze... Soms moetje streng zijn. Kerstmis 1944 De voedselsituatie was steeds slechter geworden en de mensen werden steeds mis moediger. In het begin, wanneer iemand overleed stonden wij eerbiedig in twee rijen als het lichaam de poort uit ging. Tegen december 1944 waren er twaalf doden per dag. De mensen waren zo moe en hadden zo schoon genoeg van alles, uitgeput en gedeprimeerd, het kon ze niet meer schelen om daar te staan. En de Jap schold ons uit, dat we geen respect meer hadden voor de doden. We waren honden. En toen Kerst mis naderde zei ik: Ik ga een Kerstoespraak houden. Maar sommige mensen in mijn ba rak zeiden: Praat maar tegen jezelf, ik kom niet. We gaan hier allemaal dood en ik voel niet dat het Kerstmis is. Ik vond het niet goed dat ze dat zeiden en zei dat ik in ieder geval iets zou zeggen, of mensen nu kwa men luisteren of niet. Op Kerstavond kwa men er een paar mensen en ik zei: Ik weet dat we allemaal een zwaar hart hebben. Maar als we Kerstmis alleen kunnen vieren in onze mooie huizen, met een boom, met cadeautjes alle dingen die bij kerst horen toen Jezus werd geboren leden de Joden ook onder een vreemde bezetting ...en nou zitten wij in die situatie. Jezus werd in een stal geboren, en wij wonen in een stal hier. Kun nen we niet onze Kerstmis vieren in een stal onder vreemde bezettingHopelijk laat God ons volgende Kerstmis in onze eigen huizen doorbrengen en laat ons een stil gebed doen voor onze mannen en voor onze zonen, waar ze ook mogen zijn. En moge God ons helpen door deze moeilijke tijd te komen, en door 19 1 1

De Spuije | 2016 | | pagina 21