eJ L Schuttersstuk viert feest mm Koen van Rooijen Het Historisch Museum De Bevelanden viert een jubileum. Het is namelijk de vierhonderdste verjaardag van de twee schuttersstukken van het Sint Joris-gilde. In 1616 legde Cornelis Willemsz. Ever- dijck de laatste hand aan de twee schil derijen. Op de schilderijen zitten alle 41 schutters van D' Edele Kruisboog of het Sint Joris-gilde aan de feestdis. Onder het genot van wijn en oesters zijn de schutters bijeen. Het is echter een misvatting om te denken dat de schutters alleen maar aan het fees ten, drinken en eten waren. Ooit, al voor 1359, was het gilde opgericht om de stad te beschutten tegen aanvallers. Het St. Joris gilde oefende daarom met de kruisboog. Toch speelde de schuttersmaaltijd een be langrijke rol in het schuttersleven. Het was het moment wanneer de schutters gebroe derlijk bij elkaar waren en dat belangrijke beslissingen genomen werden. Zo werd op 1 december 1613 tijdens de gildemaaltijd be sloten om het gehele gilde in twee distincte taferelen te laten schilderen door Cornelis Eversdijck. De schilderijen moesten de nieuwe schut- terszaele gaan versieren. In 1612 was het nieuwe schuttershof gebouwd en de schil derijen tonen hoe trots men daarop was. Op het ene schilderij wijst de schutter en bouwmeester op de bouwtekening terwijl op het andere schilderij iemand de kasboe ken bijhoudt, elke schutter had namelijk meebetaald aan de bouw. Daarnaast mocht het gilde sinds 1613 worden uitgebreid van 33 naar 41 leden. Met unanieme stem men hadden de schutters besloten dat alle schutters afgebeeld moesten worden. Elke schutter moest dertig schellingen per por tret inleggen. De schilderijen moesten die nen voor de eeuwige herinnering van hun nakomelingen. Het is soms een hard gelag om kunstenaar te zijn; de schut ters betaalden de moest Cornelis Eversdijck naar de recht bank stappen om zijn drieënzestig pond te krijgen tot vereeringe van zijne konste en arbeit. Soms is een goed feest met lek ker drinken en eten belangrijker dan de eeuwige herinnering, want het gelag van drieëndertig pond en vier schellingen voor de schuttersmaaltijd werd zonder morren betaald. Afb. 1. Cornelis Willemsz. Everdijck, de schutters het Sint Joris-gildedetail. (Collectie Historisch Museum De Bevelanden.) Htfii mmm HISTORISCH MUSEUM rekening niet. In 1617 21 DE BEVELANDEN GOES

De Spuije | 2016 | | pagina 23