tinnen beker. Hij kan zich dus een van de meest ervaren Sinterklazen noemen. Ik maak alles zelf, kom maar mee naar boven. Daar hangen rode mantels, pruiken van buffelhaar, rekken vol met pietenpakken, mijters en een zelf gedraaide koperen staf. De enorme zetel van Sinterklaas staat op geslagen ergens in Goes, te groot voor zijn kleine zolder. Hier ligt zeker voor 15.000 euro aan materiaal, ook de benodigde ge luidsinstallatie lever ik altijd zelf. Net als de boot, de muziek en vervoer. De totale intocht regel ik. Ik heb een bestand van honderd vrijwilligers die me helpen met de organisatie en Piet willen spelen. Adrie Burgs heeft over de jaren heen al heel wat meegemaakt. Een Piet verlo ren in het koude water van de kade, zijn schimmel op schoot gehad, een verdron ken banketletter in het water van de kade bestemd voor de burgemeester van Goes en om cadeaus vragende Zwarte Pieten. Zo is er elk jaar wel wat. Maar de Sint neemt alle ongelukjes en toevalligheden voor lief. Sinterklaas zijn mag dan niet altijd over rozen gaan, maar het is wel een van de leukste banen die je kunt bedenken. Als Sinterklaas op de kade aankomt, heeft hij soms wel honderd Zwarte Pieten bij zich. Ondanks de goede voorbereidingen gaat er vaak wat mis of in ieder geval ge beurt er iets onverwachts. De goedheilig man herinnert aan diverse opmerkelijke belevenissen, die hem onder andere in Goes overkwamen en die hij zijn leven lang niet zal vergeten. Sommige Goe- senaren ook niet Zo had Sint ooit de brutaliteit om op zijn paard de fotozaak van de familie Verschoore aan de Grote Markt binnen te stappen. Gezeten op zijn schimmel galoppeerde de Sint naar de achterzijde van de winkel, waar hij zich in de studio liet vereeuwigen, alsof er niets gebeurd was... Ook de bewoners van Ma ria Terweel kunnen ervan meepraten, dat Sinterklaas voor niets terugdeinst. Ook daar stapte hij ooit glashard op zijn paard de gang op. Ik weet niet hoe dat komt, in Goes beleef ik altijd wel wat geksaldus Sinterklaas. Zo kan ik me herinneren, dat ik ook eens op een koopavond in de Lange Kerkstraat moest zijn. Plotseling liet de auto me in de steek. Hij kon alleen maar achteruit rijden. Nou, toen heb ik de rest van de avond maar achteruit door de win kelstraten gereden. De Sint en zijn verwanten zijn niet voor niets de grootste hobby van Burgs. Daar zet hij alles voor aan de kant. Mijn hele leven speelt zich afrond de verjaardag van Sint-Nicolaas. In de afgelopen zestig jaar heeft hij niet alleen alle dorpen op de Be- velanden als Sinterklaas bezocht maar ook in de rest van Zeeland, in Brabant en zelfs in België bezoekt de kindervriend dorpen, steden, verenigingen, bedrijven, tehuizen, scholen en gezinnen. Tot op de dag van vandaag. Tijdens mijn bezoek heeft hij alle boeken, stapels foto albums rond zich verzameld en uit zijn mond sprak 'zijn idool'. Op dat soort momenten voel ik me op en top Sint-Nico laas. De lokale goedheilig man heeft na 42 intochten in Goes die hij altijd zelf orga niseerde in 2004 zijn laatste sinterklaas optreden gegeven in Goes. Stichting Goes Promotie nam de organisatie zelf ter hand. Burgs zucht en zegt emotioneel: Goes Pro motie staakt uw wild geraas. Maar de echte 'goedheilig man' gaat ge woon door, ieder jaar weer, wie hem uitno digt met zijn zwarte Pieten bezoekt hij nog steeds, zelfs nu hij al 83 jaar is. De Sint mag oud worden! 25 Bronnen: PZC, 15-11-1979. PZC, 23-11-1981. De Bevelander, 18-11-1987. Gesprek met de heer A. Burgs en inzage van diverse documenten en afbeeldingen.

De Spuije | 2016 | | pagina 27