Over de beschrijving van Reimerswaal door Jacob van Deventer Adri Mackor Het is algemeen bekend dat Jacob van Deventer in de periode 1558-1572 kaar ten van de steden in Holland en Zeeland vervaardigde. Daarmee legde hij de eigen tijdse situatie vast op een wijze, waar we nog steeds ons voordeel mee doen. Zo kon het gebeuren dat de nu verdwenen stad Reimerswaal cartografisch voortleeft in een minuutkaart en in een (later) uitgewerkte netkaart, zoals men gewoonlijk aanneemt. Een recente publicatie van Jan Kuipers over gebeurtenissen in Reimerswaal rond 1515 wordt geïllustreerd met deze minuut- kaart, maar is voorzien van plaatsaan duidingen, die niet overeenkomen met de archiefgegevens over die stad, welke ik in de loop van de tijd verzameld heb.1} Nadere bestudering van deze gegevens maakt het waarschijnlijk, dat deze afkom stig zijn van Jacob van Deventer, hetzij rechtstreeks tijdens zijn ongetwijfeld meer daags bezoek aan de stad, hetzij na afloop van het stadsbestuur, dat de verkregen gegevens ongetwijfeld voor het nageslacht wilde vastleggen. Die gegevens dragen een datering: maart 1569 en passen dus qua periode in de werkzame periode van Van Deventer, die naar ik aanneem die arme stad in verval niet in zijn beginjaren heeft bezocht, maar meer voor de volledigheid van de uitvoering van zijn opdracht voor koning Philips II. Het betreffende document komt voor op twee verschillende plaatsen, waarvan de eerste (en waarschijnlijk originele) versie door Dekker en Baetens bijna volledig wordt vermeld en de tweede naar ik aan neem een afschrift is in nauwelijks ver schillende woordkeuzen en met identieke afstanden.2) In essentie is de (tweede) tekst als volgt: De stadt van Reymerzwale ghemeten den (niet ingevuld) martii anno 1569 met het Hooft, te weten van de Waeterpoorte tot den ende Lanthooft. Ende eerst begost van de Coepooerte tot de Zuytmuele ofte daer de muele plach te staen: 75 roeden3' Van de Zuytmuele tot Onser Liever Vrouwen Pooerte ofte dair die plach te staen 63 roeden Van Onser Lieven Vrouwe pooerte tot de Cercke schuere ofte daer die plach te staen 46 roeden Van de Cercke schuere tot de West pooerte gemeten ten midden up strate 85 roeden Dat quartier es t'saemen lanck 269 roeden De veste Van de Westpooerte tot de Waeter pooerte 143 roeden Van de Waeterpooerte tot Cleyn Hoofdeken, te weten binnen der stadt, dat men noempt 't Berrichs4'5) hoofdeken 16 roeden Van Screyhouck tot de Oostpooerte lanckx de keeten ghemeten 33 roeden Noch daer besijden daer de keete staet die nu toecompt Mette6) 8 roeden Van de Ooest pooerte tot den Tuijmelaere7) ofte daer die plach te staen 145 roeden Van den Tuymelaere tot de Coepooerte 50 roeden T'saemen es de stede groot in 't ronde 664 roeden De lengde van 't Hooft van de Waeterpoorte tot 't enden aen 't Hooft 144 roeden Buyten de Oostpoorte met den Duyckeldam coemende aen 't schor facit (niet ingevuld) Den Schenckeldijck buyten de Westpooerte noorwaert up (niet ingevuld) 26

De Spuije | 2016 | | pagina 28