munaal Rijkstelefoonbureel. Een publieke spreekcel voor het intercommunaal verkeer is gevestigd in het Rijkstelegraafkantoor. Het technisch bereik van de telefoon groei de in deze jaren snel en op 1 april 1902 bleek het al mogelijk om het telefoonkan toor in Goes toe te laten tot een groot aan tal Belgische telefoonnetten.1^ Het Hoofdbestuur der Posterijen en Tele grafie hanteerde bij de verdere uitbouw tot een landelijk telefoonnet haar eigen beleidsvoornemens. Het Hoofdbestuur trachtte haar plannen stapsgewijs uit te voeren. Ze trok zich niet al te veel van gemeenten aan. Dit leidde in Goes in de beginperiode van de telefoon tot een moeizame relatie met de gemeente. Uit de bewaard gebleven correspondentie blijkt voortdurend geharrewar over uitvoering saspecten. Zo komt de gemeente in sep tember 1902 stevig in aanvaring met de Technische Dienst van de Rijkstelegraaf. Deze instantie wil een nieuwe telefoonka bel aanleggen van het station naar het Rijkstelegraafgebouw op de Grote Markt. De gemeente staat op het standpunt dat zo lang de status van de telefoon niet wettelijk is geregeld er geen telefoonkabel mag worden aangelegd. De Hoofdingenieur van de Technische Dienst is duidelijk gepikeerd over de hals starrige houding. Hij schrijft dat door de weigering om deze kabel aan te mogen 38 Telefoonlijst 1904: Nr. 1 Firma Van Heel Co, bankiers, Klokstraat Nr. 2 Firma Wed. J.C. Massee Zoon, gespecialiseerd in werktuigen voor landbouw en zuivelbereiding Nr. 3 Gebr. Duvekot, grossiers in koloniale waren, Nieuwstraat Nr. 4 G.H. Kakebeeke, koopman, Kleine Kade Nr. 5 Firma L. Verhagen Co, graanhandel Nr. 6 H. Leijgraaf, hoofdagent in Zeeland van de Deli- brouwerij, Wijngaardstraat 186a. Telefoonlijst 1910: Nr. 1 Firma Van Heel Co, bankiers, Klokstraat, Nr. 2 Firma Wed. J.C. Massee Zoon, gespecialiseerd in werktuigen voor landbouw en zuivelbereiding Nr. 3 Gebr. Duvekot, grossiers in koloniale waren, Nieuwstraat Nr. 4 G.H. Kakebeeke, koopman, Kloetinge Nr. 5 E.C. van Dissel, notaris, Kleine Kade Nr. 6 Anton M. Van Kalmthout, hoofdagent in Zeeland van de Delibrouwerij, Grote Markt Nr. 7 J. Th. Pilaar, groothandel in steenkolen en bouw materialen, 's-Heer Hendrikskinderenstraat Nr. 8 Stoombootrederij voorh. J.& A. v.d. Schuijt, vert. J.C. Monhemius, Agent Stoombootdienst Amster- dam-Rotterdam-Goes Nr. 9 La Vitesse, stoomhoutzagerij Nr. 10 P.A. de Ligny, confectiemagazijn Nr. 11 Administratie Dagblad De Zeeuw Nr. 12 Hotel-Café Boudeling, eigenaar J.M. Hoogeste- ger, Grote Markt Nr. 13 Firma Franken Van Weel, landbouwwerktui gen, Schoolstraat, hoek Singelstraat Nr. 14 Kanter en Hordijk's Bank, Wijngaardstraat Nr. 15 F.Q.C. den Hollander, handel in confecties Nr. 16 H.A. Hanken, directeur Wilhelminapolder, Wil- helminadorp Nr. 17 A.F. de Paauw, koopman, Lange Kerkstraat Nr. 18 Wed. M. Rijk-Driedijk, stalhouderij Nr. 19 S. Verwer, Hotel ZoutkeetGrote Markt Nr. 20 Firma G.v.d. Hoek, grossier in koloniale waren, Ganzepoortstraat Nr. 21 Firma Wed. M.v.d. Reit, handel in brandstoffen, lompen etc., Keizersdijk Nr. 22 De Goessche Courant Nr. 23 Café Tivoli, stationsgebouw Staatsspoorwegen Nr. 24 R. Hommes, stalhouderij Nr. 25 J.C. Pilaar, koopman, 's-Heer Hendrikskinde renstraat Nr. 26 Rijkslandbouwproefstation Nr. 27 L. Duvekot, Czn., graanhandel, Nieuwstraat Nr. 28 Hotel De Korenbeurs Nr. 29 Niet in gebruik Nr. 30 A.A. de Wilde, Oostsingel E219 Nr. 31 Fransen van de Putte Zoon, kassiers, Wijn gaardstraat Nr. 32 Firma W. Duvekot, stalhouderij, 's-Heer Hen drikskinderenstraat Nr. 33 Nieuwe Zeeuwsche Courant, bureau Ganzepoort straat, directeur J. J. Witkam, manufacturier Nr. 34 J.A.L.Q. Fukken, Café Du Commerce, Korte Kerkstraat Nr. 35 Joh. Pilaar, notaris Nr. 36 W. Kakebeeke, landbouwer Nr. 37 H.J. Molhoek, Grote Markt Nr. 38 Firma G.J. Temperman (W. de Jonge A. Czn.) Nr. 39 W. Wattez Adr. A. de Vos, Zeeuwse glas- en verfhandel, voorheen Van Noppen, Wijngaardstraat Nr. 40 A.L. Geense Nijssen, boomkweker Nr. 41 Firma Risseeuw Dronkers, commissionairs in effecten, Grote Markt Nr. 42 Jan J. de Jonge Jz., fouragehandel, Korte Kerk straat Nr. 43 Van Gend Loos, H. Colignon Co, Korte Kerk straat Nr. 44 Firma C. Laban Zn., kleermakers en kooplie den, Langevorststraat Nr. 45 Niet in gebruik Nr. 46 Gemeentelijke gasfabriek Nr. 47 Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen, stationsgebouw Nr. 48 Mr. J. de Witt Hamer, J.Gzn., advocaat en procu reur, Boudewijn de Wittestraat Nr. 49 M. Knippen, handel in aardappelen

De Spuije | 2016 | | pagina 40