leggen dit vervelende gevolgen zal hebben voor de gemeente en dat de werken aan den spoorweg te Uwent noodzakelijke wijziging der betrokken lijn aanzienlijke vertraging ondervinden, tengevolge waarvan allicht het telephoonverkeer Uwer gemeente zou worden geschaad.u) De Hoofdingenieur vroeg de gemeente drin gend deze visie te verlaten, omdat de aanleg van telefoonkabels in afwachting van nieu we regelgeving zoals landelijk gebruikelijk onder de Telegraafwet viel. De gemeente gaf echter geen krimp. Zij bleef tot de inwerkingtreding van de nieuwe Telefoon- en Telegraafwet van 1904 kramp achtig op het standpunt staan dat de aanleg van een nieuwe telefoonkabel niet onder de Telegraafwet mocht vallen. Dit leidde herhaaldelijk tot irritatie bij de Technische Dienst van de Rijkstelegraaf. Het college van B&W van Goes was hier van niet onder de indruk en zij antwoordde dat zij zich er over blijft verbazen dat een wettelijke regeling voor de telefonie zo lang op zich laat wachten. Zij legde de schuld voor ontstane vertragingen bij de aanleg van een gemeentelijk telefoonnet dan ook naast zich neer. In de daaropvolgende jaren ontspon zich een moeizame briefwisseling tussen de gemeente Goes en de Technische Dienst van de Rijkstelegraaf. De Technische Dienst attendeerde de ge meente in juni 1901 er op dat voorzichtig moet worden omgegaan met de in de straat liggende telefoonkabel. Deze kabel was al eerder aangelegd en liep van het station naar het Rijkstelegraafgebouw op de Grote Markt. De hoofdingenieur van de Technische Dienst schrijft: Beleefd verzoek ik u bij eventueel door of vanwege uw gemeente te verrichten straat werk ter plaatse met de ligging van dien ka bels wel rekening te willen houden opdat deze geene schade wordt toegebracht.15) Een jaar later is de sfeer nog niet verbeterd. De hoofdingenieur van de Technische Dienst berichtte aan de gemeente dat: ten behoeve van de uitvoering van bestek nr. 909 betref fende het afbreken en maken van een perro noverkapping op het station Goes het nodig zal zijn onze intercommunale telefoonkoker- paal te verplaatsen. De gemeente is in haar antwoord opnieuw zeer gereserveerd en zij berichtte aan de hoofdingenieur dat voor het plaatsen van palen en het spannen van leidingen over gemeentegrond wel eerst een vergunning moet worden aangevraagd.16) Toename telefoonaansluitingen Na het van kracht worden van de Telegraaf- en Telefoonwet 1904 is de houding van de gemeente veranderd en zij is bereid om nu wel mee te werken. De stedelijke infrastruc tuur om verdere groei van meer telefoonaan sluitingen te kunnen verwerken heeft nu echter achterstand opgelopen. Een inhaal slag door middel van een ambitieus plan is nu noodzakelijk. Op 26 juli 1905 ontving de gemeente Goes een brief van de Technische Dienst van de Afb. 5. Telefoonpaal in de 's-Heer Hendrikskinderenstraat ter hoogte van nr. 54, ca. 1930. 39

De Spuije | 2016 | | pagina 41