Activiteit februari 2017 God laat vertrouwen, maar hem ook laat bidden of hij de tirannie mag verdrijven, die zijn hart doorwondt. Uiteraard zou men zich af kunnen vragen hoe de dichter het met elkaar rijmen kan dat de Prins met alles wat in hem was geprobeerd heeft de Spanjaarden, die door Filips II waren gestuurd, uit de Nederlan den te verdrijven én dat hij hem laat be lijden de koning te eren en zich aan diens gezag te onderwerpen. Voor ons besef zijn dat tegenstrijdige zaken. Voor de zestien- de-eeuwer evenwel niet. Maar dat uit de doeken te doen vergt meer ruimte dan mij hier toegemeten is. Voor ditmaal is het genoeg vast te stellen dat we in de twee ons bekende coupletten van ons volkslied zowel de gedachte van onderwerping aan het door God verordende gezag uitzingen als die van verzet tegen een door God niet gewild tiranniek bewind. In die volgor de. Dat is misschien wel de voornaamste reden waarom ik geen heil zie in aanpas sing van het Wilhelmus aan moderne om standigheden, laat staan in vervanging door een totaal ander volkslied. En ik hoop natuurlijk dat de lezer dat met mij eens is. Abraham (Bram) Maljaars, geboren (1944) en getogen in Middelburg, verder opge groeid in Goes, legde in 1972 in Utrecht cum laude het doctoraal examen Neder landse Taal- en Letterkunde af, met een publicatie over een historisch-taalkundig onderwerp. In 1996 promoveerde hij aan de Universiteit van Amsterdam op een studie over het Wilhelmus. Vrijdag 24 februari 2017 Lezing door dr. Huib Uil over 'Het onderwijs in Zeeland tussen 1578- 1801'. Hij zal met name ingaan op het onderwijs op de Bevelanden. Huib Uil is onlangs gepromoveerd bij de VU te Amsterdam op zijn dissertatie De Scholen syn planthoven van de gemeente. Het onderwijs in Zeeland en Staats-Vlaanderen 1578-1801. Het boek is te koop bij de boekhandel en zal ook te verkrijgen zijn op deze avond. Plaats: Historisch Museum De Bevelanden Aanvang: 20.00 uur Aanmelden kan via e-mail naar info@hkdebevelanden.nl of lenontwerp@zeelandnet.nl of per telefoon: 0113-601685. 45

De Spuije | 2016 | | pagina 47