Reacties van lezers De geboeders Naerebout We ontvingen een reactie van oud-loods Hugo Hartog over de gravure op de achter zijde van het binnenblad van de Spuije 98, zomer 2016. Hij schrijft het volgende: 'Het was 24 juli 1779 toen tijdens een zo merstorm het spiegelretourschip Woestduin, gebouwd in 1767 op de VOC-werf te Amster dam, op de Noorder Rassen, aan de mond van de Westerschelde, tijdens de thuisreis vanuit Batavia op de zandbank liep. De kapitein liet de masten kappen, maar ondanks dat is het schip op 25 juli 1779 ge broken en vergaan. Niemand kon of durfde hulp te verlenen, maar Frans en zijn broer Jacob Naerebout, hun neef en zes anderen voeren uit met een visserssloep naar de Rassen en redden daar 71 opvarenden, (66 mannen, een vrouw en vier kinderen), waarna zij vanwege het tij terug moesten keren om bij het volgende tij weer uit te varen om de zestien overgebleven opvarenden veilig aan wal te brengen. Nu wat de gravure betreft: In de cartouche: 15 september 1866. Deze datum kan ik niet plaatsen. Op de gravure: Drie portretten, afbeelding van een schip in nood, een vlag en enige nautische attributen. Behalve het por tret rechtsonder heeft alles met elkaar te maken. Het schip op de achtergrond is de Woestduinhet zeilende schip is de bij de redding gebruikte visserssloep. De maker van de ets laat opvarenden op drijfhout in zee drijven en de achtermast overeind staan. Afb. 1. Schipbreuk van het VOC-schip Woestduin, op 24 juli 1779; het vastzeilen van het schip op de Noor der-Rassen. Aan stuurboord wordt een sloep met mannen neergelaten en een tweede sloep met mannen vaart weg van het schip. Prent van Mathias de Sallieth en Engel Hoogerheyden. (Stichting Maritiem Historische Databank.) 46

De Spuije | 2016 | | pagina 48