De overige attributen buiten de vlag zijn: Een dreganker, een roeispaan en een peillood. Dit laatste werd gebruikt om de waterdiepte te peilen b.v. bij het aanlopen van een ondiepe kust of bij het varen op rivieren. De aanwezigheid van zeeloods J.A. Brous- sard is voor mij een raadsel. De datering kan beter: 1779 -1790. Het is immers na de ondergang van de Woest- duin! Informatie uit open bronnen. Meer informa tie is te vinden in het VOC-archief. Johannes Versluis Van de heer Adri van de Vrie uit Wierin- gerwerf kregen we een reactie op de bijdra ge van Cees van den Bovenkamp eveneens in de Spuije 98, zomer 2016. Hij schreef daarin over Johannes Versluis uit Kam perland die was weggevoerd, om te gaan werken in Duitsland. Hij was opgepakt in de Noordoostpolder waar hij na een eerdere oproep om naar Duitsland te gaan was on dergedoken. Op 19 april 1944 overleed hij in Wilhelmshaven. De vader van de heer Van de Vrie, Kees van de Vrie, was samen met Versluis opgepakt en weggevoerd naar Duitsland. Hij overleefde de oorlog wel en vertelde later dat Versluis was overleden aan dysenterie. Kees van de Vrie, afkomstig uit 's-Heer Abtskerke, heeft van zijn belevenissen als onderduiker in de Noordoostpolder en van zijn verblijf in Duitsland een dagboek bij gehouden. We willen daar in een volgende Spuije uitgebreid aandacht aan besteden. Oude Botermarkt In het artikel Het voormalige Goese R.-K. kerkhof en de begraven zuil (deel 2) van Hans de Vos in de vorige Spuije, wordt op pagina 14 verwezen naar de Oude Boter markt in Goes. Van dhr. A. Visser uit Goes kregen we de vraag waar die Oude Boter markt zich bevond. Frank de Klerk vertelt: Op de website 'his torie van Goes' zijn diverse verwijzingen naar de Botermarkt in Goes te vinden. Deze bestond al in de achttiende eeuw. Een nieuw reglement werd in 1828 afgekon digd: Artikel 1 De Botermarkt, volgens oude gewoonte bestemd voor de verkoop van boter, eieren en gevogelte, zal worden gehouden in de Lange Vorststraat, van de ketting bij het Witte Paardstraatje noordwaarts op tot bij het Papegaaistraatje, iedere dinsdag des middags van elf tot een uur. Artikel 2 Het begin en einde van deze markt zal op voorschreven uren door de stedelijke poli tie agenten, met het sluiten en weer ope nen van de ketting, aldaar tot afsluiting van de straat geplaatst, worden bekend gemaakt. Artikel 3 De verkopers zullen gehouden zijn om zich gedurende de vorenbepaalde markttijd met hun waren in een doorgaande rij, aan weerszijden van de straat te plaatsen en voor iedere marktdag aan de marktmees ters ten behoeve van de stad voor markt- geld tien cent per persoon te betalen. Bron: http://www.historievangoes.nl/19e- eeuw/1827-1832/economische bedrijvig- heid?searchterm=botermarkt#.V_JOwjHN- SdM De botermarkt zou later naar de Wijn gaardstraat/Singelstraat verplaatst kun nen zijn. Dat zou dan de aanduiding 'oude' botermarkt verklaren. 47

De Spuije | 2016 | | pagina 49