Afb. 2. Binnenzijde van de Oostpoortingekleurde foto van B.D. Cohen, 1856. (Collec tie gemeentearchief Goes.) economische bedreiging gezien. En op 19 mei 1795 besluit hetzelfde bestuur om, van wege de gespannen politieke toestand, de jaarmarkt helemaal maar niet te houden. Een verzoek van enkele joodse kooplui om, in augustus van dat jaar, twee of drie da gen op de markt hun waren te mogen ver kopen wordt afgewezen. Hetzelfde gebeurt met een verzoek om met porselein langs de deuren te mogen leuren. Een aantal jaren eerder, in 1767, is er ook al een probleem met een joodse inwoner. Levi Salomons, op 24 april 1754 afgestu deerd als doctor in de medicijnen aan de universiteit van Tübingen (Wurtenberg), blijkt niet te zijn wat hij beweert. Zijn bul is een vervalsing. Hij wordt door de baljuw van Goes opgepakt, maar weet half sep tember 1767, door omkoping, te ontsnap pen. Bewaker Maarten van Ottegem, die Levi Salomons liet ontsnappen wordt door burgemeester en schepenen voor eerloos, meinedig en infaam om binnen de provincie enige functie te vervullen verklaard. Van Ottegem wordt voor altoos uit Holland, Zeeland en Westfriesland verbannen. Zijn kompaan in de omkoping, Huibregt Schui- te, krijgt gezien zijn leeftijd, een ernstige reprimande en zijn gewoon tractement wordt hem drie maanden onthouden. Het vonnis voor Levi Salomons is uiteindelijk dat hij veroordeeld wordt tot verscheuring van zijn bul en evenals Van Ottegem ver- bannen uit Holland, Zeeland en Westfries land. Dan is er ook nog een incident in septem ber 1786. Soldaat Hofman van het 2e batal jon van generaal-majoor Houston heeft in een dronken bui zijn wachtpost verlaten en een joodse koopman met zijn sabel gesla gen en gestoken. Het slachtoffer, handelaar in schorten, banden en overige fournituren, weet te ontkomen. Soldaat Hofman ont komt niet aan zijn straf. Hij wordt voor zes weken op water en brood gezet, krijgt daar naast een boete van 37 ponden Vlaams en wordt na uitzitten van zijn straf levenslang uit Zeeland gebannen. Van natie naar religieuze groepering Het emancipatiebesluit van 2 september 1796, waarbij de joodse bevolking, die on der het gezag van Frankrijk viel, formeel dezelfde rechten kreeg als de overige bur gers, veranderde in eerste instantie niet wezenlijk hun achtergestelde situatie. De tekst Geen Jood zal worden uitgestooten van eenige rechten of voordelen, die aan het Bataafse burgerrecht verknocht zijn, en die hun begeeren mochten te genieten, mits hij bezitte alle die vereischten, en voldoet aan alle die voorwaarden, welken bij de algeme ne Constitutie van iederen activen burger in Nederland, gevorderd zullen worden garan deerde niet dat de problemen en conflicten opgeheven werden. Wel werd het wat min- 3

De Spuije | 2016 | | pagina 5