150 jaar Kanaal door Zuid-Beveland Geri van Ittersum Het Kanaal leeft nog steeds bij de bewo ners van Hansweert en Wemeldinge. Het is merendeels nostalgie, want het Kanaal gaat nu aan de dorpen voorbij. Het Kanaal is in al die jaren vele malen van gedaante veran derd. Sluizen werden gebouwd en gesloopt. Hansweert en Wemeldinge veranderden mee, maar gingen elk hun eigen weg. En het merkwaardige is: het Kanaal dankt zijn ontstaan aan een spoorlijn. Nederland- België Zuid-Beveland was oorspronkelijk een ei land en gescheiden van het vasteland door het Kreekrak. Deze geul maakte onderdeel uit van de belangrijke scheepvaartroute tussen Antwerpen en de Rijn. Tegelijker tijd was het Kreekrak een hindernis voor het verkeer over land. Napoleon liet dan ook in 1810 al plannen maken om de geul af te dammen. Napoleon verdween van het toneel en met hem de plannen, maar ze doken weer op in 1840 toen men een spoorlijn tussen Helmond en Vlissingen wilde aanleggen. Een lange brug was in die tijd nog geen optie, maar met een dam kwam men letterlijk in het vaarwater van de Belgen. En die hadden het recht aan hun kant, want in het Tractaat van 1839, waarin definitieve afspraken werden gemaakt over de afscheiding van België, werd Nederland namelijk verplicht een scheepvaartverbinding in stand te houden tussen de Westerschelde en de Rijn. De concessie voor de aanleg van de spoorlijn werd in 1846 weliswaar verleend, maar al leen onder de voorwaarde dat er eerst een vervangende scheepvaartverbinding moest worden aangelegd. Dit zou het Kanaal door Zuid-Beveland worden, maar het duurde toch nog twintig jaar voordat het Kanaal er was. Kanaal versus landaanwinning De aanbesteding van de werken ging niet van een leien dakje. Weliswaar werd in 1852 met groot ceremonieel de eerste (met zilver versierde) spade in de grond gestoken voor de bouwput van de sluis bij Hansweert, maar de Britse aannemer had ook een concessie gekregen voor landaan- Afb. 1. De ligging van het Kanaal. (Bron: Google maps.) 10 Wemeldinge N670 Vlake N289 N673 Scbore Schorebrug lishoek N289 Kruiningen

De Spuije | 2017 | | pagina 12