inwoners vluchtten toen naar Zeeland. Een groot deel hiervan kwam per schip aan in Hansweert. Velen bleven hier totdat het veilig was om terug te keren. Het is goed dit in in gedachten te hebben bij de huidige discussies over vluchtelingen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog vormde het Kanaal door Zuid-Beveland tot twee maal toe een verdedigingslinie. In mei 1940 streed een Frans infanterieregiment aan de westzijde van het Kanaal om de oprukkende Duit sers tegen te houden. Na hevige gevechten moesten de Fransen het opgeven ten koste van 84 soldaten. Bij de Postbrug is een gedenksteen voor hen geplaatst. In oktober 1944 gebeurde het omgekeerde. Het Kanaal vormde toen, tijdens de slag om de Schelde, de hoofdverdedigingslinie van de Duitsers tegen de vanuit Bergen op Zoom oprukkende geallieerden. De Duitsers konden niet standhouden en op 28 oktober sloegen de geallieerden een pontonbrug over het Kanaal en konden zo Zuid-Beveland bevrijden. Na het oorlogsgeweld kwam de storm van 1953. De dijk bij Kruiningen brak door en het lager gelegen oostelijk deel van Zuid-Beveland overstroomde. Ook Hans- weert-Oost, de nieuwe wijk die ontstaan was aan de oostzijde van het Kanaal. De schade werd snel weer hersteld. Toch moest de wijk met ongeveer 200 woningen uiteindelijk wijken voor het water toen in 1984 gestart werd met de bouw van de nieuwe sluizen. Op deze plek was namelijk de voorhaven gepland. De doorstart van Wemeldinge We hebben het tot dusverre voornamelijk gehad over Hansweert, maar in Wemel dinge gebeurde bijna hetzelfde. Ook hier werden drie sluizen aangelegd ongeveer te gelijkertijd met die in Hansweert. Ook hier bloeide het dorp op door de scheepvaart. De ligging van Hansweert was alleen wat gunstiger. Het was de eerste havenplaats voor schepen komend vanuit Antwerpen en dat bracht extra activiteiten met zich Afb. 6. Sluizen bij Wemeldinge voor de kanaalverruiming, met over de binnenhoofden de niet meer bestaande Bonzijbrug. (Bron: archief De Binnenvaart, datum onbekend.) 14

De Spuije | 2017 | | pagina 16