Zuid-Beveland De naamgevers van het Kanaal blonken niet uit in originaliteit. Daar staat tegenover dat meteen duidelijk is waar het Kanaal ligt. Zuid-Beveland was net als Noord-Beve land en Walcheren vroeger een eiland. Het eiland werd omsloten door de Westerschel- de in het zuiden, het Kreekrak in het oosten, de Oosterschelde en de Zuidvliet in het noorden en het Sloe in het westen. De naam zou afgeleid kunnen zijn van Sint Bavo, de kerk in Gent die veel land bezat in deze streek. Bavoland werd zo verbasterd tot Beve land. Door de aanleg van de Kreekrakdam in 1867 werd het eiland verbonden met het vasteland van Brabant. De Sloedam werd in 1871 aangelegd, net als de Kreekrakdam ten behoeve van de spoorverbinding Roosendaal - Vlissingen. In 1960 werden Noord en Zuid-Beveland met elkaar verbonden door de Zandkreekdam. Er is hoofdzakelijk landbouw in het oostelijk deel van Zuid-Beveland, maar het Ka naal doorsnijdt tussen Vlake en de Postbrug de natuurgebieden Yerseke Moer (aan de oostzijde) en Kapelse Moer (westzijde). Dit is een voormalig schorrencomplex, dat nu in beheer is bij Stichting Het Zeeuws Landschap. De schipper zal hier niet veel van meekrijgen, want de hoge dijken benemen het zicht op het landschap. Afb. 12. Het Kanaal bezien vanaf de dijk richting Wemeldinge. Op de achtergrond de Postbrug. Rechts het natuurgebied Yerseke Moer. (Foto auteur.) Geri van Ittersum werd in 1947 in Zwolle geboren. Na de middelbare school ging hij in Amsterdam fysische geografie studeren. Hij heeft als leraar aardrijkskunde op Texel gewerkt, is daarna door de Verenigde Naties uitgezonden naar Senegal en India. Daarna werkte hij als projectleider bij Ingenieursbu reau Oranjewoud in Heerenveen. Hij is nu zelfstandig adviseur ruimtelijke ordening en infrastructuur. Daarnaast maakt hij tijd voor zijn hobby's: zo heeft hij zich verdiept in brug gen en sluizen en daar ook over geschreven. 18

De Spuije | 2017 | | pagina 20