Afb. 7. Twee Statenbijbels op folioformaat. Links een editie uit 1663, gedrukt door de bekende drukkersfamilie Elzevier en rechts de Statenbijbel, waarvan bij dit artikel ook de titelpagi na is afgebeeld. Zeker de bijbels van groot formaat hadden toen ook prachtig ingekleurde kaarten. Hechts het toenmalige Midden-Oosten en een plattegrond van het oudtestamentische tempelterrein, links de wereldkaart (Zuid-Amerika is goed te herkennen), inclusief een ver wijzing naar de ontdekking van Amerika door Columbus. den en kinderbijbels. De bezoeker wordt ook uitgedaagd zelf iets te doen. Er zijn paneeltjes met een eigentijdse tekening die een Nederlandse zegswijze met Bij belse ontstaansachtergrond laat zien. De oplossing en achtergrond (compleet met Bijbelteksten) vindt u achter het paneel tje. Ook is er een tegelquiz: welke Bijbel se gebeurtenis wordt hier afgebeeld? De wandtegeltjes - niet alleen die van de quiz - maken als verlevendigend extraatje een substantieel deel uit van de expositie. Er zijn in totaal een dertigtal tegeltjes uit de zestiende tot en met de negentiende eeuw te bewonderen, allemaal uit de verzame ling van Evert van Gelder uit Boxtel, die vijfjaar geleden al een grote expositie over Bijbelse wandtegeltjes in het HMDB verzorgde. Ook zijn er enkele complete tegeltableaus te zien (meestal twaalf tegel tjes, die met elkaar een Bijbelse gebeur tenis verbeelden). Het maken en bakken van Bijbelse tegeltjes was een belangrijk ambacht. De eerste echte tegelfabriek van de Nederlanden werd in 1585 opgericht: in Middelburg! Wat de tegeltjes vooral in het kader van de expositie interessant maakt, is het gegeven dat de tegelmakers de afbeelding 'dupliceerden' uit (prentbij bels, over het algemeen iets grover van lijn 27

De Spuije | 2017 | | pagina 29